Kościół
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Świadkowie wiary

Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja do podziękowania pedagogom za codzienny trud i starania. Tego dnia pamiętamy też o uczących religii, czyli katechetach.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że to specjalność szczególna wśród nauczycielskiej profesji. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Katecheta nie zajmuje się tylko i wyłącznie przekazywaniem suchej wiedzy merytorycznej. On stara się przede wszystkim o to, by tę wiedzę jego uczniowie stosowali na co dzień, by rozpowszechniali ją wśród kolegów, rodziców i znajomych. Cóż to za wiedza? Dobra Nowina, a więc wszystko to, co czynił nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Bez cienia przesady można więc powiedzieć, że katecheta zarówno uczy, jak i ewangelizuje.

Posłannictwo

Katechetą może być tylko absolwent kolegium teologicznego. Takie osoby są nauczycielami, świadkami wiary i wychowawcami. Zatrudnienie w danej szkole następuje na podstawie imiennego, pisemnego skierowania, wydanego przez biskupa diecezjalnego. Warunkuje ono zawarcie umowy pomiędzy dyrektorem placówki a katechetą. Już po podpisaniu umowy osoba ucząca religii podlega normalnym prawom życia szkolnego. Uczestniczy w posiedzeniach rady pedagogicznej, dyżuruje na przerwach, realizuje też ścieżkę awansu zawodowego. ...

Marcin Gomółka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł