Świadkowie wiary
Przygotowania do niej miasto wspólnie z kurią, policją i innymi służbami rozpoczęło już rok wcześniej. To było pierwsze tak duże i ważne wydarzenie w Siedlcach. Najistotniejsze stały się szlaki dla pielgrzymów oraz logistyka. W tym czasie zmodernizowano dworzec kolejowy oraz urządzano kaplicę dworcową, która do dziś służy podróżującym i jest upamiętnieniem odwiedzin Jana Pawła II w Siedlcach. Rozpoczęto też budowę ulic Północnej i Poniatowskiego, by na plac celebry mógł wjechać ciężki sprzęt. Udało się pozyskać dotację na zmodernizowanie, będącej wtedy w złym stanie, ul. Starowiejskiej.
W dość krótkim czasie przeprowadzono sporo inwestycji drogowych. Dzięki tej wizycie w mieście dużo zmieniło się na lepsze. Niemałym wyzwaniem było także przygotowanie placu celebry, zlokalizowanego na błoniach, na którym trzeba było wytyczyć sektory dla setek tysięcy pielgrzymów oraz zadbać o ich bezpieczeństwo.
Świątynia pod gołym niebem
Bardzo ważnym elementem wizyty Ojca Świętego stał się ołtarz, z którego papież miał przemawiać do wiernych. Wiadomo było, że musi być czymś więcej, niż tylko tłem czy dekoracją. Dlatego na jego twórcy spoczywał wielki ciężar odpowiedzialności.
Konkurs na projekt ołtarza, który stanął w miejscu celebry, wygrał Jacek Spisacki, plastyk z Białej Podlaskiej. Starał się odtworzyć klimat podlaskiej wsi, dlatego głównym motywem dekoracyjnym były kłosy pszenicy. Ołtarz zbudowano na planie litery „U”. Było to nawiązanie do unitów – bł. Męczenników Podlaskich. Nad ołtarzem wznosił się 30-metrowy krzyż. ...
Kinga Ochnio