Diecezja
Źródło: IKONA BŁ
Źródło: IKONA BŁ

Świadkowie wiary

Celebracje liturgiczne, pielgrzymki oraz akademia w Wyższym Seminarium Duchownym upamiętnią kolejną rocznicę męczeństwa bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.

23 stycznia nasza diecezja obchodzi wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy – Męczenników z Pratulina. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń, które uświetnią obchody tego dnia. Wcześniej, 17 stycznia, zaplanowano obchody, upamiętniające męczeństwo Unitów z Drelowa.

W Pratulinie już od 14 stycznia odprawiana jest nowenna, która ma przygotować parafię do głębszego, duchowego przeżycia obchodów. Główne uroczystości z racji przypadającej 134. rocznicy męczeństwa Unitów Pratulińskich odbędą się 23 stycznia. Eucharystii o godzinie 12  będzie przewodniczył ordynariusz siedlecki, bp Zbigniew Kiernikowski. Tego samego dnia w katedrze siedleckiej będzie sprawowana Eucharystia w obrządku bizantyjsko – słowiańskim, czyli tak, jak przed laty modlili się nasi ojcowie unici. Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma przewodniczyć będzie ks. Zbigniew Nikoniuk proboszcz grekokatolickiej parafii obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach nad Bugiem. Homilię wygłosi ks. biskup Zbigniew Kiernikowski. Liturgii, która rozpocznie się o godz. 18, towarzyszyć będzie śpiew chóru parafii kostomłockiej.

Ponadto już w sobotę, 19 stycznia, odbędzie się XI  diecezjalna Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Pratulina, zaś alumni Wyższego Seminarium Duchownego przygotowali ku czci Męczenników Podlaskich okolicznościową akademię, którą przedstawią w sobotę, 26 stycznia o godz. 19 w seminaryjnej auli.

Przeżywając wspomnienie błogosławionych męczenników ważne jest, byśmy nie zatrzymali się tylko na zewnętrznej stronie obchodów. One mają tylko stworzyć nam okazję do refleksji nad postawą zamordowanych unitów i zadaniem sobie pytania: czego mogą oni nas nauczyć dziś, na początku XXI wieku?  „Męczennicy z Pratulina bronili Kościoła, który jest winnicą Pana. Oni tej winnicy pozostali wierni aż do końca i nie ulegli naciskom ówczesnego świata, który ich za to znienawidził. (…) W świecie, w którym żyli, z odwagą starali się prawdą i dobrem zwyciężać szerzące się zło, a miłością chcieli pokonywać szalejącą nienawiść. (…) za wierność prawdzie Chrystusowej i w obronie jedności Kościoła złożyli swoje życie. Ci prości ludzie, ojcowie rodzin, w krytycznym momencie woleli ponieść śmierć, aniżeli ulec naciskom niezgodnym z ich sumieniem” – przypominał nam Jan Paweł II podczas swej wizyty w Siedlcach w 1999 r.

Warto pamiętać, że jeśli zechcemy być wierni Chrystusowi, narażamy się na mniej lub bardziej dokuczliwe formy dyskryminacji, nieprzyjemności czy prześladowań w każdym czasie i miejscu. Według organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, na ponad 2,1 mld chrześcijan na świecie średnio co dziesiąty z nich doświadcza różnych form represji ze względu na wiarę: ucisku, dyskryminacji, pogróżek, a nawet śmierci. Organizacja ocenia, że co roku ginie z tego powodu ok. 170 tys. chrześcijan na całym świecie. Trzeba do tego dodać trudną do oszacowania liczbę wyznawców Chrystusa, narażonych codziennie na różne utrudnienia i ograniczenia w pracy, szkole i innych przejawach życia publicznego, a nawet w życiu prywatnym. Przykład męczenników – także męczenników z Pratulina – wzywa nas jednak do odwagi i dawania świadectwa Chrystusowi.

Ks. Andrzej Adamski