Kultura
Źródło: T
Źródło: T

Świat, który przeminął

Smagłe twarze roześmianych dzieci, kwieciste stroje Cyganek, handel kradzionymi końmi, a przede wszystkim atmosferę taboru, który już nie wyruszy w drogę - to wszystko zobaczyć można na fotografiach Andrzeja Polakowskiego.

Wystawę „Pożegnanie taboru” otwarto 23 stycznia w Galerii Fotografii „Fokus” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Składające się na nią zdjęcia stanowią plon kilku wypraw fotografika w latach 1966-67 do miejsc, gdzie za sprawą ustaw państwowych cygańskie wozy stanęły na zawsze, m.in. Grabowiec, Kraśnik Fabryczny, Lubartów czy Parczew.

Wystawa dokumentuje osiedlanie się żyjących tam Cyganów. Czarno-białe zdjęcia utrwalają obraz wozów ze zdjętymi przymusowo kołami, pejzaż leśnych polan z ogniskami, na których Cyganki gotują jedzenie, ale też sceny już z nowych, murowanych mieszkań. A. Polakowskiemu nie tylko udało się dostać do enklawy cygańskiej społeczności, tak bardzo chroniącej tajemnic taboru, ale też zdobyć jej zaufanie i sympatię. Na pracach dominuje pogoda ducha, której dowodzą uśmiechy na twarzach bohaterów tej fotograficznej opowieści.

Gorąco polecam obejrzenie tej wystawy oraz świata, który pamiętają już tylko nieliczni. Można to zrobić do 21 lutego.

KL