Diecezja
Źródło: XMCH
Źródło: XMCH

Świat potrzebuje ojców

W sobotę, 8 października, miała miejsce I Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Głównym punktem uroczystości była Eucharystia celebrowana po przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. W pielgrzymce udział wzięło ponad 200 mężczyzn z diecezji siedleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się od przeżycia drogi krzyżowej, którą poprowadził ks. Wojciech Hackiewicz wraz z członkami Akcji Katolickiej. Następnie pielgrzymi udali się do kościoła, aby wysłuchać konferencji wygłoszonej przez Wojciecha Czeronko z Fundacji św. Cyryla i Metodego, która jest pomysłodawcą inicjatywy tato.net. Prelegent mówił do zgromadzonych mężczyzn o zagrożeniach i szansach ojcostwa we współczesnym świecie. Szczególnie poruszył zagadnienia relacji: ojców do swojego rodzica oraz ojców względem swoich dzieci. Po zakończeniu konferencji nastąpiła celebracja Mszy św.

– Dzisiaj świat potrzebuje takich mężczyzn, którzy nie dają się zwieść łatwym rozwiązaniom oraz sukcesom. Potrzeba mężczyzn troszczących się o czynienie dobra, którzy umieją odwrócić się od własnej korzyści – mówił w homilii bp Zbigniew Kiernikowski. Korzystanie w niewłaściwy sposób powoduje nadużycie i negatywne skutki. Mężczyzno – mieszkaj na ziemi będąc wolnym i odpowiedzialnym – zachęcał.

– Drodzy bracia mężczyźni, dzisiaj także potrzebujemy jedności i stabilności, aby właściwie przeżywać ojcostwo. Przeżywanie ojcostwa to powołanie do bycia „sługą życia”, ukierunkowanym na dawnie, a nie na branie. Wpatrujmy się więc w Jezusa Chrystusa, który będą Synem, uczy nas relacji do Ojca. To On uczy nas dawania, aż po stratę samego Siebie. Miejmy tę świadomość, że ja mam Ojca – Boga, także mam ojca ziemskiego, ale również jako ojciec sam daje siebie. Dzisiaj jako ojcowie mamy pokazywać młodemu pokoleniu, że nie można żyć tak, jak nam się podoba. Zabierzmy to Słowo ze sobą, gdyż świat potrzebuje ojców, którzy są „nośnikami życia”, wiernymi Bogu – nauczał pasterz diecezji siedleckiej.

Końcowym etapem I Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina była wspólnie przeżyta agapa oraz ogłoszenie wyników zawodów spinningowych, które odbyły się we wczesnych godzinach rannych. Pielgrzymce towarzyszyły m.in.: spotkania z ekspertami od uzależnień oraz wystawa ciągników i maszyn rolniczych.

ks. Michał Chromiński