Świat sprzed stulecia
Jej kuratorem jest Danuta Dunajko, emerytowana nauczycielka historii z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i właścicielka prywatnej „Galerii Staroświeckiej”. Wystawa składa się z kilku części. Jedna z nich została poświęcona miastu, druga bialskim Żydom, a trzecia dzieciom. W ramach ekspozycji odwzorowano fragmenty mieszkań robotnika oraz urzędnika klasy średniej, a także gabinetu i salonu bardzo zamożnych środowisk pochodzenia ziemiańskiego. Zwiedzający mogą też obejrzeć przykładowy wystrój kuchni bogatej pani inżynierowej w modnym stylu art déco. Na wystawie zgromadzono szereg przeróżnych eksponatów. Znajdziemy tam m.in.: dawne meble, portrety, obrazy sakralne, zdjęcia, odzież, naczynia, serwety, narzuty oraz zabawki. Nie brakuje również przedmiotów codziennego użytku.
Wystawa o dwudziestoleciu międzywojennym może budzić sporo wspomnień i sentymentów. Wiele prezentowanych na niej przedmiotów zasługuje na miano pamiątek. Ekspozycja pozwala zobaczyć, jak kiedyś wyglądało miasto i codzienne życie. Prezentuje również przedwojenne spojrzenie na wiarę, kulturę i modę, przenosząc nas w zupełnie inny świat, dla młodego pokolenia nie zawsze czytelny i zrozumiały, ale ciągle bliski osobom starszym.
Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów D. Dunajko, Muzeum Południowego Podlasia, Muzeum Narodowego i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie i terespolskiej prochowni. Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany program edukacyjny oraz konkurs (o szczegółach można dowiedzieć się ze strony internetowej muzeum). Ekspozycja jest prezentowana w oficynie zachodniej. Można ją zwiedzać do 31 marca 2022 r.
Cenna karafka
Bialskie muzeum może pochwalić się nie tylko wystawami, ale także swoimi zbiorami. Ostatnio jego zasoby znowu się powiększyły o 220 nowych obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim. Przedmioty pochodzą z udaremnionych na granicy przemytów. Zostały podarowane dla muzeum przez lubelską Służbę Celno-Skarbową. Przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Lublinie przekazali do MPP łącznie 208 monet, sześć banknotów, sześć ikon, a także zabytkową karafkę do wina. Banknoty i większość monet (w tym szelągi, półgrosze, krajcary i halerze) zostały ujawnione w 2019 r. na przejściu granicznym w Hrebennem. Były przewożone przez ukraińskiego podróżnika. W jego kolekcji znajdowały się m.in. perełki numizmatyczne z lat 1661-1795. Pozostałe monety zostały zatrzymane podczas kontroli w Dorohusku.
Z granicy na wystawę
Najcenniejszym z podarowanych zabytków okazała się karafka do wina. Naczynie wykonane jest ze szkła. Posiada dekoracyjne srebrne okucie i złoty wlew. Zostało wyprodukowane przez znaną niemiecką wytwórnię, która powstała w 1805 r. Cennym nabytkiem jest także dwustronna ikona procesyjna. Zatrzymane na granicy obiekty – decyzją sądu – zostały przekazane na rzecz Skarbu Państwa. Potem, dzięki decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, trafiły do zbiorów bialskiej placówki. W przekazaniu obiektów uczestniczyli zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie podinsp. Anna Sakowicz, prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Rafał Izbicki. Wszystkie pozyskane przedmioty zostaną poddane konserwacji i opracowaniu. Pracownicy muzeum zapowiadają, że będzie można je zobaczyć na wystawach.
AWAW