Kultura
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Święcą tryumfy

Międzyszkolna Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły święci kolejne sukcesy.

Istniejący od półtora roku zespół zdołał już zebrać znaczące nagrody i zdobyć wysokie oceny. W dowód uznania wystąpił podczas koncertu w ramach Nałęczowskiej Sceny Młodych Talentów Juvenilia 2014, który odbył się 18 maja i - jak zwykle - podbił serca słuchaczy. Organizatorem imprezy była Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

W koncercie udział wzięli wyróżniający się uczniowie szkół muzycznych w regionie lubelskim, m.in. z Lublina, Puław, Świdnika, Chełma i Białej Podlaskiej. MKOA zakończyła ponaddwugodzinny koncert, otrzymując gromkie brawa. Publiczność poprosiła o bis, a gratulacjom nie było końca.

W Giżycku…

Na początku kwietnia wychowankowie Z. Czuryły święcili tryumfy na XIV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Popularnej i Rozrywkowej organizowanym przez Giżyckie Centrum Kultury. Arti Sentemo zdobył drugie miejsce w kategorii zespołów. W kategorii solistów drugą nagrodę przyznano Adamowi Dudkowi, który również jest wychowankiem Z. Czuryły, a obecnie uczy się w bialskiej szkole muzycznej. To ważny sukces, gdy weźmie się pod uwagę, że w konkursie rywalizowało 52 solistów, 17 zespołów z całej Polski oraz goście z Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy i Białorusi.

…. i Sanoku

Pod koniec kwietnia orkiestra zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Sanoku, w którym udział wzięło łącznie 250 akordeonistów z siedmiu krajów (Słowacji, Czech, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, Polski). Skład 19-osobowego jury to światowej sławy autorytety w dziedzinie akordeonistyki, profesorowie i wykładowcy renomowanych uczelni. Komisja konkursowa doceniła również solistów z Arti Sentemo. Mateusz Golonka, Mateusz Głowniak oraz Adam Dudek zdobyli wyróżnienia.


Zespół Arti Sentemo powstał w listopadzie 2012 r. Występuje w nim 14 uczniów szkół muzycznych I stop. z Radzynia Podlaskiego i Łukowa: Adam Dudek, Mateusz Golonka, Dawid Nicpoń, Karol Zbaracki, Piotr Chmiel, Damian Mazur, Aleksandra Kurowska, Mateusz Głowniak, Maciej Zagórski, Sylwester Marczuk, Szymon Domański, Angelika Koczkodaj, Katarzyna Michalak, Justyna Czuryło.

Anna Wasak