Aktualności
Święcenia kapłańskie

Święcenia kapłańskie

8 czerwca sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej przyjęło święcenia kapłańskie. Liturgii przewodniczył bp Kazimierz Gurda.

Ksiądz biskup na początku homilii wskazał, że jako ludzie wierzący wiemy, że nasze życie jest realizacją Bożego planu wobec nas. Ten plan zawiera się w realizacji powołania, jakim Bóg obdarza każdego. Maryja ten plan Boga wobec siebie odczytała, przyjęła i zrealizowała. – Jakże ważne jest odkrycie w odpowiednim czasie planu Boga wobec nas i przyjęcie go. Nie zawsze będzie się on zgadzał z tym, czego my sami pragniemy lub czego oczekują od nas nasi najbliżsi. W przyjęciu tego Bożego planu wobec nas potrzebne jest zaufanie Bogu i odwaga – wskazał bp Gurda.

– Trzeba mieć odwagę wejść na drogę, którą wskazuje Bóg. Trzeba mieć odwagę, aby dzisiaj wejść na drogę powołania kapłańskiego. Za tę waszą odwagę, drodzy diakoni, Panu Bogu dziękujemy. […] Dzisiaj, w dzień święceń kapłańskich, mówicie Bogu, na Jego plan wobec was, ostateczne – fiat, wasze – tak – akcentował hierarcha.

Biskup przypomniał, że przyszli kapłani, poprzez święcenia prezbiteratu, są włączeni w misję zbawienia człowieka; aby przez głoszenie Ewangelii i sakramenty wprowadzać każdego kto uwierzy w życie samego Boga. – Jesteście świadkami i sługami Jego zbawienia. Dzisiaj wierni, do których zostaniecie posłani, potrzebują świadków Jezusa i Jego zbawczego dzieła. Nie potrzebują innych zbawicieli, innej nauki czy duchowości, jak tylko tej, która pochodzi od Jezusa – mówił.

Bp Gurda przypomniał kandydatom, że skuteczność kapłańskiej posługi jest uzależniona od wierności Jezusowi, duchowej łączności ze Zbawicielem. – Nic nie zdziałacie, jeśli utracicie więź z Tym, który was wybrał, powołał i obdarowuje darem kapłaństwa. Jesteście potrzebni Jezusowi w Jego misji zbawienia człowieka, uczynienia go Bożym dzieckiem – powiedział hierarcha. – Oczyszczający smak naszej kapłańskiej posłudze nadaje Jezus. On przez nas oczyszcza świat i człowieka od zepsucia, grzechu, zniszczenia. […] Świat, który w swojej pysze i samowystarczalności odrzuca Boga i Jego zbawienie, potrzebuje świadków, którzy pokażą Jezusa – wskazał bp Gurda.

Księża neoprezbiterzy, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 8 czerwca:
ks. Łukasz Bąk z parafii św. Apostołów Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku, ks. Cezary Kępka z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, ks. Kacper Pawluczuk z parafii Matki Bożej Anielskiej w Mostowie, ks. Marcin Tobiasz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, ks. Michał Warakomski z parafii Trójcy Świętej w Terespolu, ks. Marek Zalewski z parafii św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach.

 

ks. Marek Weresa