Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Święci od… wszystkiego!

Na ból gardła pomoże Błażej, przed grypą ochroni Korneliusz. W sprawach beznadziejnych możemy szturmować niebo za wstawiennictwem i Judy Tadeusza, i Rity. Patroni mają nas inspirować, ale też pomagać. Bo Kościół nie kanonizuje świętych dla nich samych, tylko... dla nas!

Parający się zawodowo czy amatorsko muzyką o wstawiennictwo prosić mogą św. Cecylię, lecz nie tylko... Muzykami opiekują się również święci German z Paryża i papież Pius X. Kiedy zaś śpiew nadmiernie przeciąży struny głosowe, z pomocą spieszą św. Błażej i św. Bernardyn ze Sieny. Choroby gardła i uszu to też - można rzec - profesja św. Otylii. Oprócz niebiańskich opiekunów profesji i zawodów czy chorób mamy także świętych od spraw matrymonialnych. I tak zakochanych wspierają m.in. św. Andrzej, apostoł, i św. Walenty. Pole do popisu przy wyborze swojego patrona mają również narzeczeni. Panie będące „po słowie” proszą o opiekę Agnieszkę i Dorotę, a panowie mają swojego rzecznika m.in. w osobie Antoniego z Padwy.

Podczas gdy młode małżeństwa modlą się za wstawiennictwem św. Zdzisławy, te z dłuższym stażem mogą szturmować niebo za pośrednictwem św. Joachima albo św. Józefa. Uwaga: jest też patron mężczyzn mających złośliwe żony – to św. Gumar! A szczęśliwe dzieciństwo swoich pociech zatroskani rodzice powierzyć mogę opiece św. Gezelina lub Pankracego, który patronuje dzieciom, a przy tym – co ciekawe – uważany jest za anioła stróża przysiąg i… mściciela krzywoprzysięstwa.

 

Patron złodziei? Czemu nie!

Swoich patronów mają ludzie i miasta, organizacje i zwierzęta. Pomocy opiekunów wzywamy w klęskach żywiołowych, ale też pracując nad swoim charakterem czy walcząc z grzechami i uzależnieniami. „Mamy świętych specjalistów dosłownie od wszystkiego i na różne okazje” – potwierdzają ludzie, którzy lubią czynić ich orędownikami swoich spraw przed Bożym tronem.

Wśród wielkiej rzeszy kanonizowanych znajdziemy także pomocników w ciężkiej pracy (św. Cyriak). „Fachowcami” w łagodzeniu kłótni i sporów są św. Barnaba i św. Dionizy. Strażnicy więzienni mogą szturmować niebo za wstawiennictwem Adriana i Hipolita, zaś więźniowie mają swojego patrona w osobie św. ...

AW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł