Diecezja
Źródło: KAROL PRZESMYCKI
Źródło: KAROL PRZESMYCKI

Święto diecezji i diecezjan

29 czerwca bp Zbigniew Kiernikowski odprawił uroczystą Mszę św. z okazji 190. rocznicy erygowania diecezji. W tym dniu swoje 16. urodziny świętowało również Katolickie Radio Podlasie.

Pratulińskie obchody centralne przyciągnęły liczną rzeszę pielgrzymów z najdalszych zakątków diecezji siedleckiej. W Eucharystii sprawowanej przez biskupa ordynariusza uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa oraz lokalnych samorządów. Przybyli m.in.: poseł Adam Abramowicz, posłanka Teresa Wargocka, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, prezydent Białej Podlaskiej Wojciech Czapski, senator Józef Bergier, reprezentujący lokalnych przedsiębiorców Stanisław Przesmycki, Jacek Kobyliński – dyrektor WORD w Siedlcach, bp Henryk Tomasik, ks. Marek Kot – kustosz sanktuarium w Pratulinie, ks. Wiesław Kazimieruk – rektor siedleckiego Seminarium wraz z alumnami, księża dziekani, na czele z ks. kanonikiem Stanisławem Grabowieckim, gospodarzem tego miejsca, ks. infułat Antoni Laszuk, ks. kanonik Józef Szajda, ks. Wojciech Hackiewicz, pracownicy i współpracownicy KRP na czele z ks. kanonikiem Sławomirem Kapitanem oraz prezesi Kół Przyjaciół Radia.

Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła nie była jedynie czasem centralnych obchodów rocznicowych powołania diecezji i 90. rocznicy wskrzeszenia jej działalności po kasacie przez cara. – Otwieram czas przygotowania do świętowania jubileuszu 200. rocznicy, czekającej nas w 2018 r. Dzielące nas od tego czasu lata będą swoistą nowenną, podczas której chcemy ze szczególną intensywnością podjąć pracę formacyjną połączoną z refleksją nad rzeczywistością i stanem naszego diecezjalnego Kościoła. Podejmiemy szereg różnych inicjatyw mających na celu pogłębienie życia chrześcijańskiego, by bardziej świadomie dziękować Panu Bogu za dar wiary i Kościoła na naszych ziemiach – przypomniał w czasie uroczystości bp Kiernikowski.

W czasie pratulińskich obchodów rozstrzygnięto również konkurs z okazji Jubileuszu 190 lat Diecezji Siedleckiej, odbywający się pod honorowym patronatem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, Prezydenta Miasta Białej Podlaskiej i Prezydenta Miasta Siedlce, a organizowanym wspólnie przez Wydział Duszpasterski i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W kategorii plastycznej I miejsce zajęła Natalia Brodacka z Piszczaca, za akwarelę „Przewodnik po diecezji siedleckiej”, a II miejsce przypadło Małgorzacie Tchórzewskiej z Siedlec, która jest autorką kolażu „Prezentacja diecezji siedleckiej”. Kolaż wykonała również zdobywczyni III miejsca, Katarzyna Kudzio z Radzynia Podlaskiego. W kategorii literackiej nie przyznano I miejsca, II zajęła Aleksandra Makarewicz z miejscowości Swory za tekst prozatorski „Moje miejsce w Kościele”, a III – Katarzyna Tymicka z Łosic. Laureatami konkursu wiedzy o historii diecezji zostali natomiast: Dawid Cąkała (I miejsce) i Arleta Nowicka (III miejsce), oboje z Zespołu Szkół w Adamowie, w przygotowaniach pomagała Marianna Polak, nauczycielka języka polskiego. Miejsce II zdobył Dominik Wasiluk z ZS nr 2 w Łosicach, wspomagany w przygotowaniach przez katechetkę Barbarę Mazuruk. Laureaci konkursu wiedzy zostali nagrodzeni licznymi książkami, albumami i multimediami. Mają też możliwość wyjazdu na 2-tygodniowy obóz językowy połączony z nauką jazdy konnej i innymi atrakcjami. Fundatorami wyjazdu są bp Kiernikowski oraz prezydenci Czapski i Kudelski.

W ramach obchodów 190-lecia diecezji odbyły się również 2 sesje naukowe poświęcone historii. 28 czerwca w budynku I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach zgromadzeni goście mogli wysłuchać niezwykle ciekawych wystąpień prelegentów, którzy przybliżyli często mało znane, a niezwykle ciekawe zagadnienia z dziejów diecezji. Sesję otworzył bp Kiernikowski, referatów z uwagą wysłuchał również bp Tomasik.

Magdalena Szewczuk