Kultura
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Święto recytacji

We wtorek, 26 kwietnia, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach odbyły się przesłuchania w ramach gminnych eliminacji XXXIII Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego.

Wodyński GOK po raz pierwszy był gospodarzem tej imprezy. W przesłuchaniach udział wzięło 25 młodych recytatorów wyłonionych drogą szkolnych eliminacji. Przed 9.00 budynek zatętnił życiem - powoli zaczęli przybywać uczestnicy ze swoimi opiekunami. Pojawiło się również kilkoro rodziców. Zebranych powitał w imieniu gospodarzy Janusz Eleryk. Głos zabrał również wójt gminy Wodynie Wojciech Klepacki.

Zgodnie z regulaminem konkursu przesłuchania odbywały się w dwóch grupach wiekowych. Jako pierwsi – na pięknie udekorowanej i oświetlonej scenie – prezentowali się uczniowie klas I-III, a po krótkiej przerwie – uczniowie kl. IV-VI. Prezentacje oceniała komisja w składzie: dyrektor MGOK w Mordach Łukasz A. Wawryniuk jako przewodniczący, przedstawicielki szkół: Marzena Szymańska, Krystyna Pliszka, Anna Osiak oraz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Grażyna Skorupa.

Komisja nie miała łatwego zadania: poziom prezentacji był wysoki i wyrównany. Kiedy jury mozolnie pracowało nad podjęciem sprawiedliwej decyzji, uczestnicy rozładowywali emocje przy poczęstunku przygotowanym przez gospodarzy.

Wytypowani do powiatowych

No i wreszcie nadszedł czas ogłoszenia wyników! Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i maskotki. Natomiast – jak to zwykle w konkursach bywa – niektórzy recytatorzy zyskali szczególne uznanie w oczach jury. W kategorii kl. I-III pierwsze miejsce zajęli ex aequo: Amelia Kublik ze Szkoły Podstawowej w Wodyniach i Krystian Kania z SP w Seroczynie. Drugie miejsce przypadło Arkadiuszowi Kanie z seroczyńskiej SP, zaś trzecie – Natalii Kiełczykowskiej z SP w Wodyniach. Wyróżnieni zostali: Paweł Eleryk i Bartosz Ożarek ze szkoły w Seroczynie oraz Weronika Komar z Rudy Wolińskiej.

W kategorii kl. IV-VI laureatkami pierwszego miejsca zostały: Anna Eleryk (SP Seroczyn) i Julia Wróbel (SP Wodynie). „Srebro” przypadło Marii Świerczewskiej (SP Seroczyn), zaś „brąz” – Julii Sabak (SP Wodynie). Wyróżnienia zdobyły: Kinga Kania z Seroczyna i Donata Dzik z Rudy.

Nagrodzeni uczniowie wezmą udział w powiatowych eliminacjach konkursu, które odbędą się 11 i 12 maja w DPT „Reymontówka” w Chlewiskach. Życzymy im dalszych sukcesów!

Janusz Eleryk