Kultura
Źródło: Archiwum
Źródło: Archiwum

Święto sosny

Wspólna zabawa, kultywowanie kultury i tradycji ludowej, rozbudzenie w młodzieży świadomości o potrzebie dbania o dorobek gminy i region, to główne cele, jakie przyświecały organizatorom „Święta sosny”.

 Słowianie traktowali sosny z szacunkiem i powagą. Podczas obchodów święta wiosny sosna pełniła rolę przedmiotu liturgicznego. Gałąź sosnową lub małe drzewko przybierano w kwiaty i inne ozdoby, po czym obnoszono po domach, życząc szczęśliwego „nowego latka”. Uroczystość nazywała się „chodzenie z gaikiem”, „chodzenie z królewną”, na Ukrainie „haiwki”, na Białorusi „zielone wino”, w Czechach „kralovna nedele”.

Biorąc przykład z przodków, w weekend 4 i 5 lipca w Sosnówce (powiat bialski) obchodzono „Święto sosny”. Na tegorocznym festynie zagrały m.in. zespoły „Biesiadnicy” z Żeszczynki, „Brevis” z Białej Podlaskiej, działający przy Klubie Kultury „Piast” w Białej Podlaskiej zespół wokalny „Chłopcy z Wrzosa”, Ludowy Chór im. Hlebcewicza z Republiki Białorus, zespół „Galaxy”, Bracia P, Teatrzyk TO i OWO oraz zespół młodzieżowy działający przy Szkole Podstawowej w Sosnówce.

Dzieci zabawiało studio artystyczne „Magik” z Białegostoku, którego to aktorzy i animatorzy zabrali uczestników festynu do zaczarowanej krainy baśni.

W niedzielę wieczorem odbyła się zabawa taneczna, podczas której grał i śpiewał zespół „Sabat”.

Podczas festynu mieszkańcy gminy i okolic mogli podziwiać twórczość malarki Bożeny Micewicz z Ortela Książęcego, rzeźbiarzy: Igora Korczyńskiego z Woli Uhruskiej i Jana Pawłowskiego z Włodawy. Swoją fraszkopisarską twórczością dzieliła się ze zgromadzonymi Aldona Dzięcioł z Włodawy.

Leszek Sawicki