![ARCHIWUM](https://echokatolickie.pl/wp-content/uploads/2025/02/koloSZZAK1-768x393.jpg)
Święto zakochanych w ojczyźnie
Na spotkanie założycielskie 27 października 1989 r. przyszło do pracowni krawieckiej Bolesława Skwary 14 osób: Zdzisław Bieliński „Mars”, Jan Dębski „Ryszard Szrot”, Lech Guzek „Szatan”, Jan Janas „Walek”, Stefan Kędziora „Wierzba”, Wacław Mikulski, Barbara Skolimowska „Basia”, Stanisława Skolimowska „Sława”, B. Skwara „Okuń”, Wacław Stasiewicz „Jeleń”, Władysława Stułkiewicz „Skiba”, Stanisław Ścioch „Czarny”, Janina Znój „Ula” oraz R. Grafik „Stach”.
Opiekunem koła został mjr Piotr Nowiński „Paweł”, były dowódca leśnego oddziału szkoleniowego w Jacie. Pierwszym prezesem – S. Kędziora, zastępcą W. Stasiewicz.
– To była naprawdę duża społeczność, bo na terenie obecnego powiatu łukowskiego powstały też koła w Trzebieszowie, Staninie, Stoczku Łukowskim i w Krzywdzie. Inspektorat – tak jak za okupacji – powołano w Radzyniu Podlaskim. Związek wojewódzki miał swoją siedzibę w Warszawie – wyjaśnia R. Grafik. I przypomina, że już 14 stycznia 1990 r. w Łukowie odbył się pierwszy opłatek środowiska AK, które łączyło nie tylko byłych żołnierzy, ale też ich żony, mężów, dzieci oraz sympatyków. I było jak jedna wielka rodzina.
Głównym celem łukowski ŚZŻAK uczynił przywrócenie pamięci o Armii Krajowej w odniesieniu do lokalnej historii. Robił to z uporem, konsekwentnie budując etos żołnierzy I Batalionu 35 Pułku Piechoty AK dowodzonego przez kpt. Wacława Rejmaka ps. Ostoja i partyzantów AK, dla których domem były lasy rezerwatu Jata. ...
LI