
Świętość w zwyczajności
Witając pątniczki, główny organizator wydarzenia dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej ks. dr Jacek Sereda przypomniał, że męstwo, które znalazło się w haśle pielgrzymki, nieprzypadkowo wymieniane jest wśród czterech cnót głównych kardynalnych oraz w katalogu darów Ducha Świętego. Prawdziwe męstwo zapewnia wytrwałość w trudnościach, stałość w dążeniu do dobra. Pomaga też oprzeć się pokusom i przezwyciężyć strach nawet przed śmiercią w obronie słusznej sprawy. Męstwo dnia codziennego - jak zaznaczył - wyraża się w odwadze nazywania rzeczy po imieniu, wierności prawdzie oraz przyznawaniu się do swojej wiary. A bohaterem nie jest ten, kto się nie boi, ale ten, kto broni swojej sprawy.
Spotkanie na placu przy bazylice leśniańskiej rozpoczęła modlitwa pod kierunkiem bp. Kazimierza Gurdy. Z kolei ks. J. Sereda zapowiedział, że pierwszy punkt programu – „część słowa” – traktować będzie o codzienności kobiet, które dały konkretne potwierdzenie swego męstwa, szaleństwa, miłości i heroicznej postawy bazującej na wierze.
Wierne łasce Bożej
Przykłady takich pań podała w swojej konferencji Marta Dzbeńska-Karpińska, redaktor mediów katolickich i fotograf. Zaczęła od wspomnień z czasów, gdy miała 14 lat i na ulicy usłyszała opowieść o włoskiej lekarce, która poświęciła życie, żeby uratować swoje dziecko. Wiele lat później, podczas rekolekcji, M. Dzbeńska-Karpińska dowiedziała się, że chodziło o Joannę Berettę Mollę. To m.in. ona doprowadziła ją do tematu kobiet, które wbrew wskazaniom medycznym zdecydowały sie donosić ciążę. Jak mówiła, z Bożą pomocą znalazła i wysłuchała 22 takie matki. Część to panie, które będąc przy nadziei, dowiedziały się o zagrożeniu życia dziecka. ...
LI