Świętowanie z paulinami
Barokowej świątyni we Włodawie powstałej z fundacji Ludwika i Antoniego Pociejów patronuje św. Ludwik IX - król Francji, znany z tego, że dzięki osobistym cnotom i świętości zbudował pozycję monarchii francuskiej na długie stulecia. Obraz tego świętego władcy znajduje się w ołtarzu głównym kościoła. Wspomnienie św. Ludwika, wyniesionego do chwały ołtarzy przez papieża Bonifacego VIII w 1297 r., przypada 25 sierpnia. W tym roku we włodawskiej parafii odpust ku czci świętego został połączony z niedzielnym festynem, na który mimo złej pogody przybyło wiele osób. Uroczystość rozpoczęła się 28 sierpnia wieczorną Mszą św. w kaplicy cmentarnej, sprawowaną w intencji wszystkich pochowanych na tutejszym cmentarzu zmarłych.
W kazaniu o. Mirosław Bijata OSPPE mówił o cmentarzu jako miejscu „niosącym tajemnicę, która jest mocno związana z wiarą”. Zaznaczył, że często unikamy tematu śmierci, ale mając świadomość tego, że nasze życie skończy się tu, na ziemi, możemy nim pokierować. O. M. Bijata odwoływał się do myśli św. Cypriana, który pisał o radości ze spotkania ze zmarłymi po śmierci. – Jakie szczęście w Królestwie Niebieskim nie obawiać się więcej śmierci, pisze św. Cyprian. To przedziwna tajemnica, którą bardziej mogą zrozumieć rodzice czekający na dziecko. Bóg, który jest naszym Ojcem, czeka na nas z wielką tęsknotą, z ramionami gotowymi nas przygarnąć – mówił paulin. Nawiązał do słów Jezusa z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”. – A przecież całe życie chcemy iść tą drogą i próbujemy nią iść – gorzej, jeśli wybieramy inną. Chcemy żyć i żyjemy tą prawdą – chyba że wybieramy inną. Chcemy czerpać to życie, które Jezus daje nam w Kościele, chociażby przez sakramenty – chyba że się łudzimy, że sami sobie to życie zapewnimy – mówił, prosząc św. Ludwika i Matkę Najświętszą o łaskę wiary.
Wzór chrześcijańskiego władcy
Następnego dnia, przed rozpoczęciem uroczystej Sumy, proboszcz parafii o. Marek Nowacki przywitał definitora generalnego zakonu paulinów o. R. Deca OSPPE, który – jak zaznaczył – „wraz ze swoją obecnością przywozi jedność całej wspólnoty zakonnej, aby z nami uczcić św. Ludwika”. Przeor klasztoru wymienił również przybyłego na uroczystość dziekana dekanatu włodawskiego ks. kan. Dariusza Parafiniuka. W kazaniu o. R. Dec przypomniał życie św. Ludwika IX patronującego parafii zgodnie z decyzją fundatora konwentu oo. paulinów Ludwika Konstantego Pocieja, który sprowadził zakonników do Włodawy. – Św. Ludwik stał się wzorem chrześcijańskiego władcy – zaznaczył o. R. Dec, wyliczając zasługi francuskiego króla, który doprowadził kraj do rozkwitu. Władca w swojej gorliwości obrony wiary chrześcijańskiej podejmował wyprawy krzyżowe, znany był z usługiwania chorym i rozdawania jałmużny ubogim. – Spełniał uczynki miłosierdzia wobec każdego potrzebującego człowieka, którego spotkał na swojej drodze – mówił o. R. Dec, podkreślając, że dzisiaj potrzebujemy takich przywódców, pasterzy, rodziców, których cechowałaby postawa służby drugiemu człowiekowi. – Św. Ludwik zdawał sobie sprawę z tego, kim jest i do czego został powołany jako chrześcijanin. Potrzeba nam dzisiaj takich świadków wiary – stwierdził paulin, zachęcając do modlitwy za wstawiennictwem patrona parafii o ludzi u steru władzy, „aby byli wierni Ewangelii i pochylali się nad tymi, którym służą”. Po Mszy św. wierni przeszli za Najświętszym Sakramentem w procesji eucharystycznej wokół kościoła.
W ogrodzie klasztornym
Druga część świętowania miała miejsce w ogrodzie klasztornym, gdzie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla rodzin: koncerty, konkursy, gry, zabawy oraz stoiska prezentacyjne i edukacyjne, jarmark, poczęstunki z kuchni ogrodowej, grill i coś na słodko.
Na rozpoczęcie festynu na małej scenie zagrała Włodawska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Chudziaka. Dla najmłodszych przygotowano place zabaw z animowanymi grami i zabawami, a także z prezentowanymi przez Stowarzyszenie „Bractwo Trzech Granic” motocyklami oraz pokazem sprzętu wojskowego zorganizowanego przez Wojska Obrony Terytorialnej. Rozstawiony był namiot z kursem pierwszej pomocy, stanowisko Stowarzyszenia „Niezłomni” oraz włodawskiego muzeum z edukacyjnymi propozycjami dla dzieci, nie zabrakło kramów z pamiątkami i rzemiosłem ludowym. Uczestnicy festynu mieli do wyboru kuchnię przygotowaną przez włodawskie Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” oraz kuchnię ogrodową paulinów.
W ogrodzie miały miejsce także zabawy sportowe, odbywały się konkursy, m.in. konkurs ciast oraz wiedzy historycznej, którego celem było zainteresowanie mieszkańców dziejami Włodawy, historią kościoła i klasztoru oo. paulinów, popularyzacja wiedzy o życiu i działalności patrona parafii św. Ludwika IX i Ludwika Pocieja – fundatora klasztoru i kościoła we Włodawie. W komitecie organizacyjnym konkursu był o. M. Nowacki i historycy Wiesław Holaczuk oraz Leszek Popik. Zainteresowaniem cieszyła się rodzinna gra terenowa „Śladami Ludwików”, nad przebiegiem której czuwał o. M. Bijata OSPPE oraz nauczycielki: Renata Holaczuk i Arlena Krawczuk.
W klasztorze została otwarta wystawa ze zbiorów paulińskich, którą można było zwiedzać do godzin wieczornych. Pokazano na niej m.in. monstrancje, wśród których znalazła się jedna stanowiąca dar L. Pocieja dla klasztoru paulinów z datą 22.05.1701 r. Wyeksponowano barokowy ornat, feretrony, m.in. współczesny z relikwiami św. Franciszka i Hiacynty z Fatimy, XVIII-wieczne krzyże ołtarzowe, pozłacany pacyfikał z relikwiami Krzyża Świętego z pierwszej połowy XVIII w., lichtarze czy pochodzący z 1708 r. pozłacany kielich mszalny. Przez cały dzień trwania festynu w murach klasztornych prezentowano fotografie, które wpłynęły na konkurs zorganizowany przy okazji odpustu ku czci św. Ludwika.
Po popołudniu z koncertem „Jestem z tobą” wystąpił Piotr Selim z zespołem, a następnie wybrzmiały pieśni religijne, patriotyczne i regionalne w wykonaniu lokalnego zespołu śpiewaczego Kresowianki. W godzinach wieczornych w kościele Chór Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis zaprezentował oratorium „Święta Rodzina miłością opowiedziana”: mszę Missa Brevis e-moll i utwory do wierszy Karola Wojtyły skomponowane przez dyrygenta Marcina Obuchowskiego. Chórowi towarzyszył kwartet smyczkowy z Lublina z pianistą Kamilem Turczynem i wokalistką Michaliną Goławską.
W organizację wydarzenia, obok parafii i klasztoru oo. paulinów we Włodawie, włączyło się starostwo powiatowe, urząd miasta, urząd gminy Włodawa, Włodawski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum-Zespół Synagogalny, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz KGM „Zosie Samosie”.
Joanna Szubstarska