Aktualności
Świętowanie z paulinami

Świętowanie z paulinami

Koncerty, wystawy, pokazy sarmackich grup rekonstrukcyjnych, kramy i kuchnia czekają na mieszkańców, którzy w ostatni weekend sierpnia odwiedzą paulińskie ogrody.

Jarmark Pauliński nawiązujący do dawnych jarmarków włodawskich odbędzie się 26 i 27 sierpnia, tuż po wspomnieniu św. Ludwika, patrona parafii.

Oprócz targu z kramami wystawienniczymi z lokalnym rękodziełem, produktami tradycyjnymi i regionalnymi, organizatorzy zaplanowali pokazy ginących zawodów, pojedynków sarmackich, prezentacje strojów szlacheckich i ludowych, a także koncerty.

W sobotę 26 sierpnia, o 14.00, odbędzie się konferencja popularnonaukowa składająca się z sześciu wykładów na temat tradycji jarmarków oraz dziejów miasta. Prelekcje wygłoszą pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. O 20.00 w ogrodach klasztornych rozpocznie się wieczór taneczny.

W niedzielę, już od 8.00, na odwiedzających czekać będą kramy wystawowe i handlowe. O 10.00 pod organistówką w Różance zainaugurowana zostanie natomiast inscenizacja historyczna „Wyjazd Ludwika Pocieja na Jarmark Pauliński”. Na 12.00 zaplanowano pokaz poloneza włodawskiego i powitanie orszaku Pocieja we Włodawie.

Godzinę później odbędzie się turniej rycerski. W programie uroczystości są też koncerty: Jasnogórskiej Orkiestry Dętej oraz Klubu Świętego Ludwika – ph. „Pieśni czasów dobrego króla Ludwika”, a także konkurs jarmarczny.

Więcej w kolejnym wydaniu ECHA. 

JS