Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Święty Izydor Oracz

W maju, kiedy przyroda rozkwita w całym swoim przepychu a polowe prace idą „pełną parą”, wspominamy patrona rolników – świętego Izydora.

Na obrazach przedstawiany jest on zazwyczaj w scenie „Cudu z wołami”. Święty modli się pod krzyżem, a w tym czasie anioł orze za niego pole parą wołów. W ten sposób wyrażona została głęboka chrześcijańska prawda o tym, że Pan Bóg wspomaga człowieka pobożnego, a czas przeznaczony na modlitwę w żaden sposób nie może być uznawany za stracony. O konieczności Bożego błogosławieństwa dla pracy rąk ludzkich mówi Psalm 127: „Daremne jest wasze wstawanie przed świtem. Chleb spożywacie ciężko zapracowany, a Pan i we śnie darzy swych umiłowanych”.

Prawda i legenda

Okazuje się jednak, że na „Cudzie z wołami” nasza wiedza o św. Izydorze się kończy. A nawet i ten cud przedstawiany jest w ikonografii inaczej niż w starych kronikach. Warto więc przyjrzeć się bliżej postaci tego wielkiego świętego. Trzeba jednak zaznaczyć, że wokół jego postaci powstało wiele legend, które w pismach i świadomości chrześcijan zmieszały się z prawdą historyczną.

Św. ...

o. Dariusz Pielak

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł