Historia

Święty przydrożny

21 maja wspominamy św. Jana Nepomucena. Jego figury zwane nepomukami można spotkać przy drogach w sąsiedztwie mostów i rzek.

Widnieją również na placach publicznych i kościelnych czy na skrzyżowaniach dróg. Najsłynniejsza figura Jana Nepomucena znajduje się na moście Karola w Pradze, z którego święty - wikariusz generalny archidiecezji praskiej, miał zostać zrzucony w 1339 r. W Polsce ulokowanych jest - głównie na Dolnym Śląsku - niemal 2 tys. figur, kapliczek i innych przedstawień tego czeskiego duchownego żyjącego w drugiej połowie XIV w., patrona dobrej spowiedzi, spowiedników, a także orędownika, który miał chronić przed powodziami. W naszym regionie nepomuki, czyli figury tego świętego, stoją m.in. w Dokudowie Pierwszym, Sworach, Łazach, Okrzei, Dołhobrodach, Włodawie czy Skórcu.

Figury znajdują się również w kościołach, m.in. w Starym Brusie, Wereszczynie, Kodeńcu czy Malowej Górze. Według tradycji ludowej święty chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale i przed suszą. Na styku wsi Krześlin i Kownaciska (powiat siedlecki) znajduje się kapliczka z pierwszej połowy XIX w., której patronuje św. Jan Nepomucen. – Była ona restaurowana w 1934 r. Jest pobudowana z cegły, tynkowana, oparta na sześciu kolumnach – opisuje jej wygląd mieszkanka Kownacisk Barbara Kozioł. – Figura św. Jana Nepomucena pochodzi z 1729 r., tj. roku kanonizacji czeskiego męczennika. Od świętego płynęły łaski. Ludzie nazywali go „Św. Jan od wody”. Kiedy jeszcze był na rzece stary most i padały ulewne deszcze, kapliczka zawsze stała w wodzie. Modlono się, aby szczęśliwie przejechać do kościoła. Z czasem, gdy uregulowano nurt rzeki, problem zniknął. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł