Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Swojska sztuka

7 lipca przy Gminnej Izbie Regionalnej w Kolembrodach odbył się VII Regionalny Kiermasz Sztuki Ludowej. W imprezie wzięło udział ok. 20 wystawców z województwa lubelskiego.

Na stoiskach można było znaleźć rzeźby, przedmioty użytkowe z drewna, serwety, haft krzyżykowy oraz kwiaty z bibuły, papieru i słomy. Nie zabrakło również obrazów malowanych na szkle, miodów i wyrobów pszczelarskich.
– Spotykamy się przy okazji odpustu parafialnego. Lista przygotowanych atrakcji jest naprawdę bardzo duża. Obok stoisk z rzemiosłem proponujemy występy zespołów śpiewaczych, solistów i kapel ludowych. Podsumowujemy także projekt unijny zatytułowany „Z muzyką przez pokolenia”. W organizację kiermaszu włączyli się wójt gminy Komarówka Podlaska, Koło Gospodyń Wiejskich z Kolembród, zespół Kwiaty polne, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kolembrody, Gminne Centrum Kultury w Komarówce i miejscowa OSP – wylicza Zofia Jakimowicz, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Komarówce Podlaskiej.
Zaznacza, iż kiermasz jest jedną z większych i popularniejszych imprez odbywających się na terenie powiatu radzyńskiego. Podkreśla, że z roku na rok przybywa sponsorów i osób, które chcą pomóc w organizacji spotkania. Chwali postawę miejscowej społeczności. Mieszkańcy wsi, mimo własnych obowiązków, chętnie i bez specjalnych próśb na różne sposoby włączają się w przygotowanie kiermaszu. – Cieszę się, że chcą działać na rzecz ogółu i że zależy im na tym, by do swojej miejscowości przyciągnąć jak najwięcej gości – tłumaczy pani dyrektor.
Dużą popularnością cieszyło się stoisko miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.
– Wszystkich gości częstujemy pierogami: z kapustą i grzybami, ruskimi oraz z soczewicą; bigosem, racuchami, pączkami i domowym ciastem. Kulinarne przygotowania trwały przez całą sobotę. Dziękuję wszystkim koleżankom z koła za ich zaangażowanie. Z kiermaszu, dzięki ich pracy, nikt nie wyjedzie głodny – uśmiecha się Małgorzata Szymanek, przewodnicząca KGW w Kolembrodach.
Na koniec warto też powiedzieć o projekcie „Z muzyką przez pokolenia”. Wzięło w nim udział 40 osób. – Skierowany był do kobiet w wieku 15-64 lata zamieszkujących teren gminy Komarówka Podlaska. Uczestników podzielono na cztery grupy. Dwie z nich wzięły udział w nauce gry na gitarze. Projekt obejmował także warsztaty wokalne z piosenki współczesnej i ludowej – wyjaśnia Sylwia Zienkiewicz, koordynator działań.
Podczas kiermaszu można było wysłuchać grup gitarowych. Lekcje trwały od marca. Efekty są dosyć ciekawe…

AWAW