Synteza sztuk w pałacowych wnętrzach
Prezentowane są tam prace dyplomowe uczniów nałęczowskiej szkoły z dziedziny meblarstwa artystycznego, rysunku i malarstwa. Podczas wernisażu okazało się, że przyjaźń między placówkami artystycznymi może przekładać się na ciekawą syntezę sztuk. Z krótkim koncertem wystąpili najzdolniejsi młodzi muzycy radzyńscy.
Pomysłodawcą wystawy uczniów LP jest dyrektor PSM Zbigniew Czuryło. – Przez tę wystawę chcemy promować młode talenty, których w obu placówkach nie brakuje. Dodatkową okazją jest obchodzony w tym roku jubileusz 110-lecia nałęczowskiego liceum – wyjaśnił.
Ekspozycję urządzono w sali balowej i na holu pierwszego piętra radzyńskiego pałacu. Na otwarcie wystawy przybyli uczniowie nałęczowskiego liceum wraz z dyrektorem Jarosławem Ćwiekiem. – Założeniem naszej szkoły jest kultywacja tradycji rzemieślniczych przy równoczesnym czerpaniu z tego, co niesie nowoczesność – informował dyrektor. Obecnie uczniowie zdobywają tam zawód w dwóch specjalizacjach: meblarstwo oraz zabawkarstwo.
Obecni na wernisażu z zainteresowaniem oglądali obrazy, ale również z upodobaniem próbowali korzystania z mebli, szczególnie leżanek i plecionkowych siedzisk.
– Piękne rokokowe wnętrza naszego pałacu znakomicie nadają się do prezentacji sztuki najnowszej. Nie bez powodu przed laty na siedzibę miejskiej galerii wybrano pałacową oranżerię – dodaje Dominika Leszczyńska, historyk sztuki. Zwraca przy tym uwagę, iż przy okazji kolejnych wystaw i koncertów pałac Potockich pięknieje. – W ostatnich dniach dolny hol zostały poddany „liftingowi”. Zniknął m.in. schowek gospodarczy szpecący wyjątkową linię schodów, których niegdyś pozazdrościł Eustachemu Potockiemu hetman Jan Klemens Branicki z Białegostoku. Wiadomo, że w swej rezydencji polecił umieścić wierną kopię naszej klatki schodowej, choć – jak zgodnie podkreślają specjaliści – nie dorównywała ona radzyńskiemu pierwowzorowi.
Wystawę można oglądać do 22 maja – od poniedziałku do piątku, między 10.00 a 13.00 i od 16.00 do 18.00 – po wcześniejszym zgłoszeniu w PSM pod nr. tel. 83-352-97-63.
Anna Wasak