Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Szansa, by sprawdzić siebie

Świadomi, że dziedzictwo zobowiązuje, odważnie patrzą w przyszłość. I nastawiają się na działanie, podkreślając: to najlepsza lekcja współczesnego patriotyzmu.

Rozmowę o wyzwaniach stojących przed funkcjonującym w Siedlcach Związkiem Strzeleckim Andrzej Sprycha rozpoczyna od „wycieczki” w przeszłość. To konieczność! Bo choć „Strzelec” zaistniał w mentalności mieszkańców, bywa utożsamiany z kółkiem strzeleckim. – Tymczasem jest ruchem społecznym z tradycjami, którego ideą staje się przygotowanie młodych ludzi do dojrzałego życia w społeczeństwie – podkreśla kapitan ZS.

Jakie są zatem jego korzenie?

W 1910 r., z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, powstała we Lwowie organizacja paramilitarna – Związek Strzelecki. Celem jej miało być przygotowanie organizacyjne i materialne przyszłego powstania zbrojnego, zdolnego wywalczyć Polsce niepodległość. Kadra organizacji dbała o stworzenie rodzimych instrukcji oraz regulaminów o charakterze wojskowym. – Powołano przy tym strzeleckie szkoły oficerskie i podoficerskie, gdzie prowadzono szkolenie patriotyczne i wojskowe młodzieży, od szczebla rekruckiego do oficerskiego – wyjaśnia A. Sprycha.

Kim byli ochotnicy, którzy przystępowali do związku? – Strzelcy rekrutowali się z bardzo różnych środowisk. ...

WA

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł