Szansa na edukację i naukę zawodu
ŚHP jest jednostką organizacyjną Ochotniczych Hufców Pracy o charakterze opiekuńczo-wychowawczym. Zapewnia młodzieży zagrożonej wypadnięciem z systemu edukacji możliwość kształcenia i przygotowania zawodowego. Do zadań ŚHP należy: wspomaganie systemu oświaty, podwyższanie kwalifikacji zawodowych oraz m.in. wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu. Jednostka stwarza młodzieży warunki do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego, wspierając w procesie wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.
Adresatami działań Środowiskowego Hufca Pracy we Włodawie są osoby młodociane, ze środowisk niewydolnych wychowawczo, które nie realizują obowiązku szkolnego oraz mają problemy z ukończeniem szkoły i potrzebują zdobycia kwalifikacji zawodowych.
Uczestnicy ŚHP we Włodawie kształcą się w kilku szkołach. W początkowych latach edukacji uczęszczają do Szkoły Podstawowej z oddziałami przysposabiającymi do pracy oraz Branżowej Szkoły I stopnia. Obie te placówki to szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, bezpłatne, które pomagają zdobyć zawód. Uczniowie mają możliwość odbycia zajęć praktycznych u lokalnych pracodawców, otrzymując comiesięczne wynagrodzenie. Okres nauki wliczany jest do stażu pracy. Uczniowie mogą skorzystać z bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia w internacie dysponującym 32 miejscami noclegowymi, z pokojami od dwu- do pięcioosobowymi. Uczniowie przyuczają się do zawodów w takich specjalnościach, jak m.in.: ogrodnik, kucharz, piekarz, cukiernik, sprzedawca, fryzjer, murarz czy mechanik pojazdów samochodowych. We Włodawie wychowankowie ŚHP mogą uczęszczać do Gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy oraz do Rzemieślniczej Nauki Zawodu.
– Prowadzimy nabór na kolejny rok, proponując 80 miejsc, w tym 32 w internacie dla osób dojeżdżających – mówi Justyna Kozieja, komendant ŚHP. – W naszym hufcu wychowankami są nie tylko osoby z powiatu włodawskiego, ale także z okolic Łukowa, Łęcznej czy Radzynia Podlaskiego – dodaje.
Więcej w papierowym wydaniu “EK”
JS