Aktualności
Szczepią lisy

Szczepią lisy

Do 12 kwietnia na terenie województwa lubelskiego, a do 17 kwietnia na Mazowszu trwa wiosenna akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepionki w postaci zielono-brązowego krążka o specyficznym intensywnym rybnym zapachu (z umieszczonym wewnątrz plastikowym blistrem zawierającym płynną substancję) będą rozkładane oraz zrzucane z samolotów w ilości 30 dawek na 1 km2. Jak informują służby weterynaryjne, nie wolno ich dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u zwierząt brak zainteresowania szczepionką. W razie przypadkowego kontaktu z preparatem, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy je natychmiast przemyć wodą z mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W okresie 14 dni po wyłożenia preparatu trzeba również zapobiegać ewentualnym kontaktom zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. Dlatego zaleca się wyprowadzanie psów jedynie na smyczy oraz trzymanie kotów w pomieszczeniach zamkniętych. W przypadku kontaktu zwierząt ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Główny lekarz weterynarii przypomina również, że – zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu u nich chorób zakaźnych – na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy. Posiadacze czworonogów są zobowiązani zaszczepić je w terminie 30 dni od dnia ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

MLS