Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Szczupak i ser z laurem marszałka

Kobylnicki szczupak w białej zalewie i ser mozzarella - to produkty z subregionu siedleckiego, które zostały nagrodzone laurem marszałka.

Do tegorocznego, XIV konkursu o laur marszałka zgłoszonych zostało aż 106 wyrobów żywnościowych. - Smaczne, zdrowe produkty, często oparte na starych, rodzinnych recepturach - to wszystko można znaleźć wśród nagradzanych przysmaków - podkreśla marszałek Adam Struzik. - Ten konkurs pokazuje, jak bogatą tradycję kulinarną ma Mazowsze. Co roku mazowieccy producenci zaskakują mnie nie tylko wysoką jakością zgłaszanych produktów, ale także wytrwałością w poszukiwaniu tradycyjnych receptur. Sama nagroda to nie tylko wyróżnienie dla producenta, ale też pewnego rodzaju gwarancja dla konsumenta, że nagrodzony produkt jest wysokiej jakości - dodaje.

Dużą liczbę zgłoszeń docenia członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska: – Jak co roku zgłosiło się wielu producentów, którzy chcieli pochwalić się swoimi wyjątkowymi produktami. To potrawy charakterystyczne dla danego regionu, które są nie tylko smaczne i zdrowe, ale także przygotowane w sposób tradycyjny i ekologiczny.

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane.

– W naszym województwie jest wielu producentów, którzy nie rezygnują z tradycyjnych, ale i czasochłonnych receptur. Dają nam w ten sposób szansę, by poznać smaki sprzed lat, ale także zjeść zdrowe produkty niezawierające sztucznych składników. Między innymi z tego powodu warto ich docenić – zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Pieczołowicie przygotowane

Szczególne uznanie kapituły zdobyło aż 28 smakołyków. Z subregionu siedleckiego w kategorii producent indywidualny nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Kobylanki” w Kobylnicy (powiat garwoliński) za kobylnickiego szczupaka w białej zalewie. To tradycyjna nadwiślańska potrawa, której przygotowanie jest pieczołowicie kultywowane na ziemi kobylnickiej. Głównymi składnikami są szczupak (najlepiej złowiony w Wiśle), marchew, pietruszka, cebula, ocet, woda, olej i przyprawy do przygotowania zalewy.

Na szczególne uznanie zasłużył także ser mozzarella produkowany przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Siedlcach, która otrzymała laur marszałka w kategorii przedsiębiorców. Produkt łączy włoską tradycję serowarską i najwyższej jakości składniki. Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, a mleko pochodzi wyłącznie od krów karmionych naturalnymi paszami, bez GMO. – Ser mozzarella jest naszym najnowszym osiągnięciem – zaznacza Waldemar Szajko, wiceprezes zarządu OSM Siedlce. – Powstał w oparciu o recepturę i technologię włoskiej firmy, z którą podjęliśmy współpracę. Chcieliśmy stworzyć wyjątkowy ser o doskonałym smaku i czystym składzie. Delikatny smak mozzarelli nie zdominuje potrawy, a w zamian będzie idealnie komponował się z innymi produktami.

W kategorii producent indywidualny wyróżnione zostało Koło Gospodyń Wiejskich Goździczanki w Goździku (powiat garwoliński) za swoje słynne goździkowe kiełbaski. Z kolei w kategorii przedsiębiorców doceniono lody tradycyjne ze Starej Lodziarni w Sokołowie Podlaskim, prowadzonej przez Klaudię Szymanik. Przysmak ma długą historię, bo oryginalna receptura powstała w latach 30 ubiegłego wieku. Lody zwierają jedynie naturalne, starannie wyselekcjonowane i sprawdzone składniki.

HAH