Diecezja
Źródło: A
Źródło: A

Szeregi wzmocnione

Podczas Mszy św. odprawionej 1 grudnia, o 11.00, dziesięciu nowych ministrantów wzmocniło szeregi służby liturgicznej w parafii Miłosierdzia Bożego. 13 ministrantów zostało włączonych do grona lektorów.

Obrzęd przyjęcia do służby liturgicznej nowych ministrantów i lektorów stanowił element Mszy św. odprawionej w pierwszą niedzielę Adwentu i wpisał się w rozpoczynany w kościele nowy rok liturgiczny. W homilii ks. dr prałat Kazimierz Niemirka, stojący na czele wspólnoty parafialnej, nawiązał do ewangelii św. Marka.

Zwrócił uwagę, że słowa Chrystusa „Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie” stanowią dla każdego chrześcijanina zachętę do szczególnej troski o dobre przeżycie Adwentu, będącego nie tylko czasem przygotowującym nas do Świąt Bożego Narodzenia, ale też oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa w dniu sądu.

Wiara i zaufanie

Obrzędowi przyjęcia do służby liturgicznej przewodniczył ksiądz proboszcz. Przyjęci ministranci złożyli wobec zgromadzenia liturgicznego przyrzeczenie, iż „święte czynności ministranta będą wypełniać pobożnie, gorliwie i radośnie, na chwałę Bożą i dla dobra wspólnoty parafialnej”. Natomiast lektorzy – po stosownym błogosławieństwie – zobowiązali się do odpowiedzialnego poznawani i wprowadzania w czyn słowa Bożego oraz przekazywania Objawienia Bożego.

Kandydaci na ministrantów oraz lektorów przygotowywali się do objęcia nowych funkcji podczas specjalnych spotkań prowadzonych od września przez ks. Wojciecha Majewskiego, opiekującego się służbą liturgiczną w parafii. To księdzu wikaremu dziękował ks. K. Niemirka za przygotowanie kandydatów. Wyrazy wdzięczności skierował również do rodziców, podkreślając, że ta radosna uroczystość nie miałaby miejsca, gdyby nie wiara, jaką przekazali swoim synom, oraz zaufanie do posługujących w parafii kapłanów i gotowość do współpracy.

Kierunek: dobro

Warto zaznaczyć, że szeregi służby liturgicznej ołtarza parafii Miłosierdzia Bożego, liczącej niespełna 4,5 tys. wiernych, tworzy ok. 90 osób; poza ministrantami i lektorami należą do nich proklamujący słowo Boże dorośli, m.in. członkowie Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.

Ksiądz proboszcz nie kryje satysfakcji z tego, że w prezbiterium bywa tłoczno… Mówiąc o owocach tej szczególnej formy aktywności w Kościele, jaką jest ministrantura i posługa lektora, podkreśla formację zdobywaną przez chłopców podczas systematycznych spotkań, jak i bezpośrednio pod ołtarzem, oraz aspekt wychowawczy. – Jestem zdania, że ogólnemu rozwojowi zarówno dzieci, jak też młodzieży służy praca w różnego rodzaju grupach, kołach czy organizacjach. Sport, harcerstwo, modelarstwo itp. – kształtują umysł, serce, ducha i ciało. Dlatego zachęcam rodziców do tego, by dawali swoim dzieciom bodziec do zaangażowania, by ukierunkowywali je ku dobru. Takim miejscem jest również Kościół – zaznacza ks. K. Niemirka.

Ministranci oraz lektorzy w kierowanej przez niego parafii mają okazję integrować się m.in. podczas wycieczek rowerowych, spotkań inaugurujących i kończących rok szkolny, pielgrzymek czy wyjazdów np. na Jerycho Młodych. W zasięgu ręki mają również miejsce do realizacji swoich sportowych pasji. Za domem parafialnym powstał kompleks boisk do rozgrywek sportowych, zaopatrzony w odpowiedni sprzęt. – Chłopcy mają dzięki temu gdzie się wybiegać, pograć w piłkę nożną, kosza czy siatkówkę. I czują się tutaj dobrze, jak na własnym podwórku – mówi ks. W. Majewski. – Warunek jest jeden: muszą się tym miejscem opiekować, tzn. koszą trawę i utrzymują porządek. Im więcej się od młodzieży wymaga, w tym większym stopniu uczą się odpowiedzialności – dodaje.

LI


Nowi ministranci: Paweł Celiński, Kacper Dziewulski, Dawid Kosyl, Jakub Radzikowski, Paweł Radzikowski, Konrad Skwierczyński, Władysław Stańczuk, Dominik Strzaliński, Mateusz Strzaliński, Batrosz Wierzbicki.

Nowi lektorzy: Brajan Antoszczuk, Norbert Błoński, Maciej Bułakowski, Marcin Izdebski, Paweł Izdebski, Jakub Kobyliński, Arkadiusz Lewczuk, Hubert Lipiński, Konrad Pióro, Michał Sochaj, Jakub Sternik, Michał Stopa, Krzysztof Wójcik.

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}