Szerokiej dróżki!
Niektórzy nie wyobrażają sobie wyruszenia w drogę bez tego urządzenia. Chętnie włączają CB zwłaszcza kierowcy ciężarówek, tirów czy osoby jadące w długą i samotną trasę. – Żeby się nie nudzić, pogadać z kimś, ale przede wszystkim być na bieżąco, co na trasie piszczy – mówi Adam, który od czterech lat wozi owoce na tirach. Przyznaje, że nieraz CB ratowało mu towar, gdy na trasie był wypadek, a on w chłodni wiózł szybko psujące się figi. – 15 km przed miejscem zdarzenia usłyszałem rozmowę, że był poważny wypadek i droga jest zablokowana, a korek ma już 5 km. Na szczęście, jak zazwyczaj, nie zabrakło pomocnych ludzi i udało mi się pojechać bocznymi drogami. Do celu dotarłem o planowanej godzinie, a nie spóźniony, jak większość osób tamtego dnia.
Polscy kierowcy, podróżując po Europie, zazwyczaj komunikują się na kanale 28 w modulacji AM. Jeśli mamy możliwość zapytania się o drogę lub wyjaśnić wątpliwości co do znaków czy przepisów, warto z pomocy rodaków skorzystać. Polacy słyną z tego, że na trasie są sympatyczni i bardzo pomocni. Czasem tylko siarczyście zaklną…
Co na to prawo
Wiele osób, zwłaszcza tych planujących kupno CB, zastanawia się, czy jego używanie jest zgodnie z prawem. Tak, wystarczy tylko posiadać legalne urządzenie z homologacją. Jednak warto wiedzieć, że żaden z przepisów nie zmusza właściciela CB do wożenia przy sobie świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności urządzenia. Ale policja ma swoje prawa. Co może zrobić organ kontroli ruchu drogowego? Zgodnie z przepisami CB można używać jedynie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM oraz z mocą 12 W dla SSB. Policjant może podejrzewać, że radio znajduje się w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się też sytuacje sprowadzania CB z zagranicy, które nie zawsze funkcjonują zgodnie z polskimi przepisami.
W momencie pojawienia się u funkcjonariusza wątpliwości może on skontrolować radio pod względem dopuszczenia na polski rynek. Gdy nie mamy przy sobie atestu, musimy się liczyć z tym, że na potrzeby postępowania wyjaśniającego będziemy musieli dostarczyć CB jako dowód organom prowadzącym.
Wywiedzenie w pole
Równie przydatny podczas podróży jest GPS. Nawigacja samochodowa robi w ostatnich latach oszałamiającą karierę. Oprócz standardowych map daje też możliwość szybkiego znalezienia objazdów, wyznaczania trasy od – do, podpowiada na bieżąco, ile zostało do celu i w jakim czasie do niego dotrzemy. Jednak urządzenia mają to do siebie, że nigdy nie zastąpią człowieka, choć tak jak on mogą się mylić. Stąd kuriozalne przypadki wjechania do jeziora czy leśnej głuszy. A tłumaczenie: bo tak mnie nawigacja poprowadziła, nie należy do najbardziej udanych…
Każdy powinien pamiętać, że nawigacja GPS oraz CB radio nie zapewniają 100% pewności co do informacji o drogach. Dlatego rozsądny kierowca ma zawsze pod ręką tradycyjną mapę drogową. Szerokiej drogi!
JAG