Historia
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Szkoła ze 100-letnią tradycją

Początki I Liceum Ogólnokształcącego im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Garwolinie sięgają 1918 r. Zbiegają się tym samym z czasem odzyskania przez Polskę niepodległości.

15 października rozpoczęła działalność - założona przez Radę Szkolną Okręgową - Szkoła Powiatowa w Garwolinie. Jej pierwszym dyrektorem był Tadeusz Radliński. Początkowo siedziba placówki mieściła się w Szkole Podstawowej przy ul. Kościelnej. W 1919 r. SP przekształcono w gimnazjum. 4 grudnia 1919 r. zakupiono na rzecz szkoły posiadłość przy ul. Warszawskiej. 12 listopada 1934 r. gimnazjum koedukacyjne objęło w posiadanie nowy budynek szkolny przy ul. Długiej. Trzy lata później placówka zmieniła nazwę na Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. marsz. J. Piłsudskiego. We wrześniu 1939 r. absolwenci szkoły brali czynny udział w obronie ojczyzny. Po zamknięciu placówki w 1940 r. władze niemieckie wyraziły zgodę na organizację w budynku liceum dwuletnich prywatnych kursów przygotowawczych do szkół zawodowych. W latach 1939-1944 prowadzone było tajne nauczanie na kompletach w prywatnych mieszkaniach.

Od 1944 r. działalność wznowiło Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum. Tworzono wtedy klasy filialne w okolicznych gminach, wykorzystując budynki szkół powszechnych.

Po wznowieniu pracy szkoły w latach 1944-1948 dyrektorem został Jan Cink. W 1945 r. placówka otrzymała status szkoły państwowej. Z powodu dużej liczby chętnych uczniów pojawiła się potrzeba rozbudowy gmachu szkoły. Trud ten podjął w 1956 r. kierujący placówką Tomasz Wojtas. Dwa lata później oddano do użytku dwupiętrowe skrzydło zachodnie z salą gimnastyczną, a w 1963 r. przekazano do użytku drugie piętro i kotłownię. W tym czasie szkoła posiadała internat przy ul. Kościelnej. W latach 1978-1990 placówka funkcjonowała jako Zespół Szkół Ogólnokształcących (obejmujący licea ogólnokształcące dla młodzieży i pracujących oraz filię LO przy sanatorium neuropsychiatrii dziecięcej).

 

Szkoła dzisiaj

Od 1964 r. szkoła nosiła nazwę LO im. 2 Pułku Nocnych Bombowców „Kraków”. Po transformacji ustrojowej zdecydowano o przywróceniu placówce przedwojennego patrona. Od 1990 r. szkoła nosi nazwę LO im. J. Piłsudskiego. W 1991 r. jej dyrektorem został Jerzy Duchna, który sprawował tę funkcję do 2007 r. W 1992 r. rozbudowano placówkę o skrzydło południowe składające się z biblioteki, dwóch sal języków obcych, pokoju nauczycielskiego, pomieszczeń administracyjnych oraz szatni dla młodzieży. W 1995 r. wybudowano salę gimnastyczną wraz z łącznikiem oraz kolejną salą lekcyjną z zapleczem. W 2001 r. oddano do użytku świetlicę, a w 2005 r. sześć sal lekcyjnych.

1 września 2001 r. w budynku szkoły utworzono Publiczne Gimnazjum Powiatowe. Od tego dnia LO i PGP połączono w Zespół Szkół im. marsz. J. Piłsudskiego.

W 2007 r. dyrektorem placówki został Paweł Kowalski. W latach 2009-2012 na jej czele stała Grażyna Sałasińska, od maja do lipca 2012 r. obowiązki dyrektora pełniła Anna Kotowska. Od 12 lipca 2012 r. szkołą kieruje Joanna Ostrowska.

W wyniku reformy oświatowej i wygaszania gimnazjów od 1 września 2017 r. szkoła nosi nazwę I LO im. marsz. J. Piłsudskiego. Bieżący rok szkolny jest ostatnim, w którym uczą się gimnazjaliści.


Liceum na Długiej

15 października mija 100 lat od czasu powstania szkoły przy ul. Długiej. Czym placówka żyje dzisiaj?

W budynku szkoły przy ul. Długiej uczy się ok. 630 uczniów, a kadra nauczycieli liczy 60 osób. Na uwagę zasługuje program wychowawczo-profilaktyczny, w którym bardzo ważnym elementem jest budowa oraz pielęgnowanie tradycji szkoły i jej związku ze środowiskiem lokalnym. Takim elementem jest m.in. noszenie przez uczniów czapek „maciejówek”, które wkładane są na głowy podczas ślubowania, z okazji uroczystości szkolnych i obchodów rocznic państwowych. 19 marca bardzo uroczyście obchodzone jest święto patrona szkoły zwane Józefinkami. Szkoła czynnie włącza się w uroczystości lokalne upamiętniające m.in. bombardowanie miasta czy utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. Od kilkunastu lat placówka – w ramach projektów zagranicznych – prowadzi wymianę międzynarodową młodzieży ze szkołami m.in.: z Niemiec, Rosji, Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Cypru, i Finlandii. LO realizowało też trzy programy „Socrates – Comenius”. Tematem pierwszego było hasło „Moja Ojczyzna – Twoja Ojczyzna – Nasza Ojczyzna – EUROPA”. Drugi dotyczył umiejętności artystycznych, a jego efektem stało się przygotowanie spektaklu muzycznego „Whishes”. Trzeci nosił tytuł „Europa; wizerunek i tożsamość, mity i rzeczywistość”. Kolejna inicjatywa podjęta przez szkolną społeczność to polsko-izraelski projekt „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

W placówce prężnie działa samorząd uczniowski oraz Szkolne Koło Caritas zrzeszające blisko 150 członków. Ponadto funkcjonują: koła teatralne, chór, zespół muzyczny, koła dziennikarskie i ekologiczne. Stałym elementem wpisującym się w rzeczywistość szkolną są też organizowane cyklicznie koncerty filharmonii.

Szkoła osiąga wysokie wyniki w nauce i sporcie. Od kilku lat trafia też na listę najlepszych liceów w Polsce. W ostatnim czasie w prestiżowym rankingu „Perspektyw” przyznano jej cztery tytuły ,,brązowej tarczy”, a w 2018 r. otrzymała ,,srebrną tarczę”. Przed dwoma laty liceum znalazło się w gronie dziesięciu szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, które zapewniają uczelniom najlepszych kandydatów na studia.


Zawsze najważniejszy był uczeń

O przygotowaniu uroczystości jubileuszowych i planach na przyszłość mówi Joanna Ostrowska, dyrektor I LO im. marsz. J. Piłsudskiego w Garwolinie.

 

– Społeczność uczniowska i kadra nauczycieli do tego wyjątkowego święta przygotowywała się poprzez cały rok – mówi J. Ostrowska, wymieniając m.in. obchody 150 rocznicy urodzin patrona placówki czy świętowanie jubileuszowych „Józefinek”. – Uczniowie prezentowali swoje talenty podczas Szkolnego Festiwalu Nauki. Motyw 100-lecia pojawiał się na okolicznościowych gazetkach i wystawach. Promowaliśmy też szkołę podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego oraz uroczystości 600-lecia parafii pw. Przemienienia Pańskiego – wyjaśnia.

– To niezwykły zaszczyt i honor, że otrzymaliśmy wielki dar 100-lecia LO w roku jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreśla J. Ostrowska. – Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia. Pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi tworzyło wspólnotę liceum na Długiej, budowało jej system wartości i renomę. Stuletnia tradycja wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku do drugiego człowieka i poszanowania nauki była najważniejszym przesłaniem tych wszystkich, którzy dbali o wizerunek szkoły – akcentuje z uwagą, iż na przestrzeni lat placówka zmieniała swoją strukturę, ale zawsze najważniejszy był w niej uczeń, wsparciem rodzice, duszą – nauczyciele, a dumą absolwenci, którzy są najlepszymi ambasadorami liceum.

Pytana o przyszłość placówki, dyrektor podkreśla: – Wierzę, że to, co najlepsze i najpiękniejsze, jeszcze przed nami. Dzisiaj w liceum na Długiej łączymy tradycję z nowoczesnością, utrzymujemy wysoką jakość kształcenia i budujemy przyszłość opartą na trwałych fundamentach. Zapraszam do udziału w święcie i współtworzenia wyjątkowego jubileuszu 100-lecia istnienia naszej szkoły. Będzie to okazja do połączenia doświadczenia z młodością, dobry czas wspomnień i refleksji.


Uroczystości jubileuszowe

Uroczystości jubileuszowe 20 października rozpocznie rejestracja uczestników zjazdu w budynku szkoły (od 8.00). Pół godziny nastąpi przemarsz korowodu do kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie o 9.00 rozpocznie się Msza św. jubileuszowa. Na 10.15 zaplanowano złożenie kwiatów przy kamieniu marsz. J. Piłsudskiego, zaś na 10.30 – program okolicznościowy w Centrum Sportu i Kultury. O 13.00 uczestnicy uroczystości przejdą w korowodzie do budynku przy ul. Długiej. Kwadrans później nastąpi odsłonięcie pomnika przed szkołą. Na 13.30 zaplanowano poczęstunek. O 15.00 odbędzie się osłonięcie tablicy pamiątkowej, po czym uczestnicy zjazdu wezmą udział w spotkaniach rocznikowych zorganizowanych w salach. Zwieńczeniem jubileuszu będzie bal absolwentów w hotelu „Miętne” (początek o 19.00).

Sylwia Mitkowska