Szkolny jubileusz
- Ćwierć wieku temu wybór patrona był ważnym wydarzeniem w życiu placówki - mówił dyrektor szkoły Adam Wyskwar. - Patron, jakim jest 1 Pułk Strzelców Konnych, czyni nas wyjątkowymi. Jednak imię to nie jest tylko zaszczytem, ale przede wszystkim zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się walka o wolność ojczyzny - zapewnił, przybliżając historię pułku. Brał on udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-20 oraz kampanii wrześniowej 1939 r. Przydział do Garwolina otrzymał w 1922 r., a dwa lata później - sztandar ufundowany przez społeczeństwo powiatu garwolińskiego. Wręczył go ówczesny prezydent RP Stanisław Wojciechowski.
– Działalność pułku nie ograniczała się tylko do realizacji zadań wojskowych. Prowadził on także działalność kulturalno-oświatową oraz sportową, aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym miasta i powiatu. W czasie okupacji żołnierze pułku działali najpierw w Związku Walki Zbrojnej, następnie w Armii Krajowej, a w 1944 r. brali udział w powstaniu warszawskim. W czasie pokoju pułk był jedną z najlepiej prezentujących się jednostek jazdy w rejonie Warszawy – przypomniał.
Wartości są niezmienne
– Dzisiejsza uroczystość to moment szczególny, który w pewien sposób podsumowuje etap rozwoju placówki, ale przede wszystkim podkreśla, jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności. Nie chcemy, by szkoła była nijaka. Pragniemy, by stale się rozwijała, nad czym pracuje samorząd, pracownicy, uczniowie, ich rodzice – powiedziała burmistrz Marzena Świeczak, zauważając, iż szkoła się zmienia, powstają nowoczesne pracownie, pojawiają się nowy sprzęt komputerowy, nowinki technologiczne. – Ale najważniejsze dla nas jest to, że placówka w codziennej pracy zwraca uwagę na wychowanie młodego człowieka. Honor, odwaga, entuzjazm, miłość do ojczyzny i Boga oraz poczucie odpowiedzialności za naród i Polskę – to wartości o nieprzemijającym znaczeniu, którymi kierowali się w swoim życiu i walce strzelcy z Garwolina – podkreślała burmistrz Świeczak.
Kapsuła czasu i wspomnień czar
Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów popłynęły nie tylko od samorządowców, ale też od prezesa zarządu Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1 PSK w Garwolinie Wojciecha Szczegota, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Garwolinie Haliny Poszytek, a były, wieloletni dyrektor placówki Edmund Mucha przypomniał okoliczności wyboru patrona szkoły. Głos zabrał również syn st. wachmistrza Stanisława Wojciechowskiego, żołnierza pułku.
Okolicznościowy program artystyczny pt. „Wspomnień czar” przedstawili uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycielki Małgorzaty Walendy, a oprawę muzyczną zapewnili uczniowie z nauczycielem Tomaszem Paziewskim.
Było zamknięcie kapsuły czasu, zwiedzanie szkoły i okolicznościowych wystaw przygotowanych m.in. przez pasjonata historii Krzysztofa Kota oraz W. Szczegota.
JAWA