Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Szlaki znaczone muszlami

- Pielgrzymowanie, czyli wędrówka w trudzie i w znoju do miejsc kultu religijnego, gdzie czczone są np. relikwie świętych, streszcza całe ludzkie życie, które jest drogą do ojczyzny niebieskiej - mówi ks. Marek Antonowicz, proboszcz parafii św. Jakuba w Przesmykach.

Od kilkunastu lat w krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege).

Rekolekcje w drodze

Drogi te łączą obiekty pw. św. Jakuba i prowadzą do katedry w Santiago de Compostela, gdzie według przekonań pielgrzymów znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Dróg jest wiele, dlatego pielgrzymi docierają do katedry jedną z licznych tras. Wszystkie zaś oznaczone się muszlą św. Jakuba, stanowiącą jednocześnie symbol pielgrzymujących.

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba”, te trasy służyć mają pielgrzymom, którzy w samotności lub w małej grupie przemierzać chcą Europę w poszukiwaniu jej duchowej jedności. Jedni – pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, natomiast inni – zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi czy zażyć ruchu zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Nie ma wątpliwości – właśnie przeżycia duchowe wysuwają się na pierwszy plan. ...

KL

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł