Aktualności
Szopki i anioły

Szopki i anioły

20 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury we Włodawie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Boże Narodzenie - tradycje i współczesność”.

Dzieci i młodzież z powiatu włodawskiego mogli zaprezentować swoje prace malarskie i przestrzenne. Konkurs, zorganizowany już po raz 20 przez MDK, ma na celu kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji chrześcijańskiej oraz promowanie młodych talentów plastycznych. Jury oceniało zarówno samodzielność wykonania, zgodność z tradycją, jak i nowatorstwo materiałów i technik.

Na konkurs napłynęło 136 prac z 14 szkół i placówek oświatowych. Autorzy – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – to osoby z Włodawy, Wyryk, Wytyczna, Hańska, Hanny, Kaplonosów, Urszulina i Woli Uhruskiej. Nadesłali zarówno prace malarskie, jak i przestrzenne, wśród których popularnością cieszyły się anioły, szopki i tradycyjne ozdoby choinkowe.

Figurę anioła z wykorzystaniem drewna, kartonu, masy plastycznej, wstążki i piór wykonała Magdalena Socha, uczennica piątej klasy Zespołu Szkół z Woli Uhruskiej. – Do przymocowywania poszczególnych elementów figurki użyłam kleju na gorąco oraz tynku – mówi Magdalena. I dodaje: – Po raz pierwszy wzięłam udział w konkursie i cieszę się z nagrody.

Wśród laureatów z Woli Uhruskiej, którzy przygotowywali swoje prace pod kierunkiem Marzeny Antoniuk, był również Mateusz Chamelczuk, uczeń siódmej klasy ZS. Mateusz po raz kolejny jest laureatem konkursu. W tym roku wykonał postacie kolędników. – Figurki turonia, anioła, króla, diabła oraz postać śmierci są wykonane z tkanin. Do dekoracji użyłem drewna, waty, tektury i drewnianych patyczków. Wykorzystałem także kolorowy papier i folię aluminiową – wyjaśnia Mateusz. – W ubiegłym roku zmierzyłem się z tematem szopki, teraz pomyślałem o kolędnikach. Sama praca nad figurkami zajęła mi niewiele czasu, trzeba było pozszywać materiały i filc oraz podoklejać elementy dekoracyjne – uzupełnia uczeń.

Podsumowanie konkursu w obecności rodziców i pedagogów to okazja do wymiany doświadczeń, a także możliwość zapoznania się z różnym technikami plastycznymi. Prace, które pokazano na wystawie, z zainteresowaniem oglądała ośmioletnia Nikola Majewska ze Szkoły Podstawowej w Urszulinie. Do Włodawy przyjechała z mamą. – Namalowałam obraz pt. „Święta Rodzina” – opowiada Nikola. – Trochę pomogła mi mama i pani Iwona Lewandowska. Trudno było dokleić słomę i siano za pomocą plasteliny. Użyłam słomy jako zadaszenia nad małym Jezuskiem, Józefem i Maryją – zdradza szczegóły.

Laureaci otrzymali nagrody, ich opiekunowie – dyplomy wraz z podziękowaniami. Dyrektor MDK Marek Wójciga wraz z kierownikiem wydziału edukacji i polityki społecznej starostwa powiatowego Leszkiem Popikiem złożyli obecnym życzenia świąteczne. Nagrodzone prace można obejrzeć w holu głównym MDK.

JS