Kultura
Szopki zachwyciły

Szopki zachwyciły

12 grudnia w Domu Gdańskim ogłoszono wyniki konkursu „Mazowiecko-Podlaska Szopka Węgrowska”.

W kategorii twórcy ludowi pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Pepłowska z Ruchny koło Węgrowa za szopkę wykonaną z opłatka, zaś w kategorii młodzi twórcy nagroda powędrowała do Pawła Tyroli, 17-latka, który swoją szopkę wyrzeźbił w drewnie. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac. Szopki wykonane były wieloma technikami i zachwycały różnorodnością materiałów. Były rzeźbione w drewnie, lepione z gliny czy wykonane z papieru. Charakteryzowały się nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Węgrowa i okolic, jak również nawiązywały do narodzin Syna Bożego oraz Świętej Rodziny.

Tego samego dnia uroczyście otwarto wystawę pokonkursową. Szopki można oglądać do końca stycznia. Dodatkowo będą one prezentowane na węgrowskim rynku 19 grudnia, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego przez miasto.

Organizatorem konkursu był węgrowski odział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli starosta powiatu węgrowskiego oraz burmistrza Węgrowa.

Kinga Ochnio