Kultura
Źródło: MAREK CHWEDCZUK
Źródło: MAREK CHWEDCZUK

Szpacze Trele-Morele

„Integracja pierwsza klasa!” - chwalono organizację przeglądu piosenki. Jak na biesiadną imprezę przystało, było: śpiewnie, tanecznie i bardzo wesoło!

W sobotę 30 kwietnia świetlica wiejska w Starych Szpakach gościła uczestników V Przeglądu Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze Trele-Morele”. Radość ze spotkania była tym większa, że odbyło się ono po dwuletniej przerwie. Plany organizacji imprezy przed rokiem przekreśliła pandemia, a i tegoroczny termin - z uwagi na obowiązujące zimą obostrzenia - musiał ulec zmianie. Stąd piąta edycja przeglądu nie przypadła jak co roku na karnawał, ale za to… otworzyła majówkę. Jak na biesiadną imprezę przystało, było: muzycznie, tanecznie, kolorowo i - co zgodnie podkreślali gospodarze oraz goście - bardzo, bardzo wesoło!

Zanim jednak poszczególne grupy śpiewacze zapoznały publiczność ze swoim (specjalnie przygotowanym na okoliczność przeglądu) repertuarem, głos w imieniu organizatorów, tj. Marysieniek, zabrała Jolanta Grzesiewicz. Witając uczestników imprezy – zespoły ludowe przybyłe z różnych stron regionu, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach podkreśliła, iż przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej stał się nową tradycją ich wiejskiej społeczności. – Jest wspaniałą okazją do rozwoju kultury poprzez muzykę, a także do dobrej zabawy w gronie znajomych i przyjaciół, czego tak bardzo w ciągu ostatnich dwóch lat nam brakowało – zauważyła.

Niezapomnianych wrażeń podczas przeglądu – tak zespołom, jak i publiczności – życzyli również uczestniczący w imprezie: zastępca wójta gminy Stara Kornica Łukasz Wiesner, przewodnicząca rady gminy Zofia Szpura i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Szpakach Adam Jakimiuk.

W spotkaniu udział wzięli też delegaci Mazowieckiej Izby Rolniczej. – Widzieć tyle uśmiechniętych twarzy w jednym miejscu w dzisiejszych czasach to niespotykane zjawisko. Gratuluję! Integracja pierwsza klasa – zaznaczył wiceprezes zarządu MIR Witold Konarski. Odczytał list gratulacyjny z wyrazami uznania dla KGW Stare Szpaki i zespołu ludowego Marysieńki „za organizację przeglądu piosenki, kultywowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi”. Przy okazji podziękował zespołowi za piękną oprawę muzyczną 25-lecia istnienia Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Teresa Orowiecka, członek zarządu MIR, przypomniała, że to właśnie uczestniczący w przeglądzie kwiat KGW niesie na wsiach kaganek oświaty i muzyki ludowej. – Propagujcie ten piękny przekaz! – apelowała. Z kolei Ewa Szymborska, przewodnicząca komisji ds. kobiet i rodzin z obszarów wiejskich, dodała, iż życzyłaby sobie, by krążący po sali „wirus” serdeczności i gościnności oraz umiłowania kultury rozszerzał się na cały kraj…

 

Znani i „świeżynki”

– Jest nam podwójnie, a nawet potrójnie miło gościć państwa! – mówiła w imieniu Marysieniek Joanna Baj, po czym hasłem: „«Szpacze Trele-Morele» czas zacząć!” oficjalnie rozpoczęła tegoroczny przegląd.

Przed publicznością żywo oklaskującą występujących i chętnie włączającą się w śpiew znanych pieśni prezentowały się zespoły uczestniczące we wcześniejszych edycjach imprezy, ale też debiutujące na szpakowskiej scenie. Widownię bawili m.in.: Korniczanie, Sąsiadeczki z Kobylan, Zakrze śpiewa oraz grupa śpiewacza Chodów. Panie i panowie śpiewali przy akompaniamencie, a oko widzów cieszyły też piękne i niepowtarzające się (podobnie jak prezentowane utwory) stroje występujących.

Gospodynie – Marysieńki dziękowały publiczności „za każdy uśmiech” piosenką Anny Jantar. Z tradycyjną wiązanką biesiadną rozpoczętą piosenką „Od wioseczki do wioseczki” wystąpili Jabłoniacy z Jabłonny Lackiej – najliczniejsza reprezentacja spośród wszystkich występujących zespołów!

„Świeżynkami” tegorocznej edycji – mile witanymi przez publiczność i inne grupy – były zespoły: Jutrzenka ze Sławacinka Starego i kapela Moko Bęc. Zespół z Mokobodów zadebiutował przed publicznością w lipcu ubiegłego roku. „Dziewczyny z powerem, mające moc, energię i radość!” – mówią o sobie. I tak też były zapowiadane podczas przeglądu „Szpacze Trele-Morele”.

Dziękując Marysieńkom za zaproszenie, przedstawiciele grup śpiewaczych nie ukrywali, że liczą na dalszą równie owocną współpracę. A po występach, tradycyjnie, był pyszny poczęstunek przygotowany przez organizatorki. I do późnych godzin – tańce przy muzyce.


Marysieńki

Pomysłodawcą i organizatorem przeglądu piosenki „Szpacze Trele-Morele” jest zespół ludowy Marysieńki. Reaktywowany po latach, bawi publiczność, rozsławiając na okolicę i szeroko poza granice regionu tak swoją miejscowość, jak i gminę. To właśnie spotkania z innymi zespołami przy okazji festiwali czy dożynek zainspirowały Marysieńki, by zaprosić grupy śpiewacze do siebie, tym samym dając początek dorocznej imprezie…

„Trele-morele” mają charakter nie konkursu, ale przeglądu, dzięki czemu podczas imprezy panuje atmosfera życzliwości i wspólnej zabawy. Każdy zespół schodzi ze sceny obdarowany pamiątkową statuetką i koszem słodyczy.

Zespół Marysieńki tworzą: Jolanta Grzesiewicz, Maria Chwedczuk, Maria Szysz, Renata Szysz, Urszula Jakimiuk, Agnieszka Czublun, Katarzyna Golwiej, Justyna Rumowska i Joanna Baj. Akompaniuje im akordeonista Zenon Sielewonowski.

Agnieszka Warecka