Rozmaitości
Źródło: BigStockPhoto
Źródło: BigStockPhoto

Szpilki za kółkiem

Choć nie dla każdego jest to oczywiste, buty są jednym z podstawowych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W przypadku męskiej części kierowców sytuacja jest jasna. A co z kobietami? Połowa z nich wybiera buty, które mogą powodować zagrożenie.

Ogólnopolska sieć motoryzacyjna zadała Polkom pytanie: w jakich butach najczęściej prowadzą auto? Połowa przyznała, że zazwyczaj siada za kierownicę w obuwiu sportowym. Jednak 7% odpowiedziało, że najlepiej jeździ się w butach na koturnach, a aż 43% preferuje szpilki. Dorota Paluch z ProfiAuto.pl nie ukrywa zaskoczenia wynikami sondażu. – Choć przepisy nie regulują, w jakich butach powinniśmy prowadzić samochód, to jednak obcasy i koturny, a latem również klapki i japonki, mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu – ostrzega ekspertka ProfiAuto.pl.

Bezpiecznie i trendy

Zdaniem D. Paluch każda ceniąca bezpieczeństwo pani powinna do samochodu wybierać buty, które są przede wszystkim wygodne. Szpilki bywają za sztywne i zbyt wysokie. Jazda w korku, w czasie której trzeba bezustannie wciskać sprzęgło i hamulec, a za chwilę gaz, może szybciej niż w sportowym obuwiu powodować odrętwienie lewej nogi. Niebezpieczeństwo stanowi również zablokowanie obcasa w rowku gumowego dywanika.

– Dlatego, jeśli nie potrafimy obyć się bez szpilek, woźmy ze sobą buty na zmianę, tak jak to robi np. Anna Mucha – radzi Dorota Paluch. Dodaje, że bardzo pozytywnie ocenia taki właśnie trend w modzie motoryzacyjnej. – Dzięki temu, że zabierzemy ze sobą buty na zmianę, będziemy mogły czuć się za kierownicą naprawdę komfortowo i jednocześnie bezpiecznie. W dodatku żaden mężczyzna nie zarzuci nam braku rozwagi – mówi ekspertka ProfiAuto.pl.

Z obuwiem modnym i bezpiecznym jest trochę tak jak z bucikami dla małych dzieci, które są niczym druga naturalna skóra stopy. Zapewniają stabilność, przestrzeń i odpowiednią temperaturę, „oddychają”. Elastyczna podeszwa oraz wyprofilowana konstrukcja gwarantuje swobodną pracę stopy.

Wyzwanie dla projektantów

Co ciekawe, profesjonalne buty do prowadzenia samochodu praktycznie nie różnią się właśnie od tych dziecięcych. I choć wybór obuwia do auta jest dzisiaj całkiem spory, to jednak ma ono jeden mankament. – Ich dynamiczny design, cienkie podeszwy i inne udogodnienia mogą zachwycić kierowcę mężczyznę, ale nam kobietom może trochę brakować w nich kobiecej kolorystyki i błyskotek – mówi ekspertka ProfiAuto.pl. Może więc to jest właśnie wyzwanie dla projektantów obuwia? Stworzyć kobiece buty do prowadzenia samochodu, gadżet, któremu panie nie będą potrafiły się oprzeć?

– Skoro projektanci myślą już o tym, by zadbać o nasze bezpieczeństwo zimą projektując wygodne i stabilne platformy, abyśmy mogły kroczyć bezpiecznie po oblodzonych chodnikach, może czas pomyśleć właśnie o butach do prowadzenia samochodu – mówi Dorota Paluch. Dodaje, że na razie pośrednim rozwiązaniem może być zamiana – przynajmniej na czas podróży – modnych, niebotycznych obcasów, na kolorowe mokasyny lub balerinki. – Te ostatnie można przecież zakupić w składanej przenośnej wersji. Po zakończeniu trasy wystarczy je zwinąć i zgrabnie schować do torebki – podkreśla.

MD