Aktualności
Szpital dla covidowców

Szpital dla covidowców

Decyzją wojewody mazowieckiego łosicki szpital został przekształcony w szpital zakaźny. Będą w nim leczeni pacjenci chorzy na Covid-19. Jedynie oddział dziecięcy będzie funkcjonował bez zmian.

Wcześniej łosicka placówka przygotowywała się na przekształcenie tylko oddziału wewnętrznego w oddział zakaźny, ponieważ przebywali tam pacjenci z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. – Rzeczywiście mamy takich chorych. Nie możemy przecież zostawić ich bez opieki – potwierdza dyrektor Grażyna Podlipniak.

Wojewoda zdecydował jednak, że praktycznie cały szpital zostanie przekształcony w zakaźny. – Mamy przygotować 88 łóżek covidowych, w tym trzy respiratorowe i pięć obserwacyjnych, gdzie będziemy przyjmować osoby z podejrzeniem koronawirusa i chorych na Covid-19. Przeznaczone dla nich będą oddziały chirurgiczny, wewnętrzny i rehabilitacyjny – precyzuje dyrektor.

Normalnie funkcjonuje nocna pomoc. – Zmieniła się jednak organizacja. Pacjenci będą wchodzili bocznym wejściem do specjalnej izby, by nie kontaktować się z chorymi na Covid-19. Poradnie funkcjonujące przy szpitalu również działają normalnie. Pacjent w stanie zagrożenia życia zawsze może się zgłosić do izby przyjęć. Po udzieleniu pomocy musimy go przetransportować do innego szpitala – wyjaśnia G. Podlipniak.

Zatem mieszkańcy Łosic i powiatu, którzy wymagają leczenia, pomocy muszą szukać w pobliskich placówkach.

Tadeusz Nieścioruk