Region
Szpital zmienia się na lepsze

Szpital zmienia się na lepsze

W ciągu ostatnich trzech lat do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z funduszy unijnych i Urzędu Marszałkowskiego trafiło ponad 95,5 mln zł.

Za pozyskane pieniądze dokonano remontów, zakupiono nowoczesny sprzęt i zwiększono ofertę świadczeń. To jednak nie koniec inwestycji. W ostatnim czasie pozytywnie zaopiniowano kolejne dwa projekty. Realizacja poszczególnych zadań nie byłaby jednak możliwa bez pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który wielokrotnie zabezpieczał tzw. wkład własny. Jego zarząd do tej pory przekazał bialskiemu szpitalowi 19,5 mln zł.

Bezpieczne lądowanie

W przyszłym roku modernizacji zostanie poddane szpitalne lądowisko, które nie spełnia obowiązujących norm i nie jest przystosowane do nocnych lądowań. – W tej chwili zachodzi potrzeba wykonania lądowiska z oświetleniem nawigacyjnym, ze wszystkimi parametrami, jakie są niezbędne do lotów całodobowych – wyjaśnia Dariusz Oleński, dyrektor WSS w Białej Podlaskiej. Koszt modernizacji to ok. 1,5 mln. zł. Środki będą pochodziły z dotacji unijnych.

Wielka budowa

Największą inwestycją będzie projekt „Podniesienie bezpieczeństwa epidemiologicznego na wschodniej granicy Unii Europejskiej”. Przedsięwzięcie warte ok. 48 mln zł. złożone jest z trzech części. Dyrekcja planuje budowę nowego pawilonu dla oddziałów ftyzjopulmonologicznego i zakaźnego. – Ilość łóżek, które funkcjonują w strukturach naszego szpitala, nie zostanie zmieniona. Nowy pawilon, mieszczący przychodnię chorób zakaźnych i chorób płuc, zostanie usytuowany we wschodniej części naszej działki, w miejscu, gdzie funkcjonuje budynek warsztatów szpitalnych – mówi D. Oleński.

W ramach projektu wybudowany będzie również drugi blok, w którym powstanie ambulatoryjna rehabilitacja z hydroterapią. Oprócz tego znajdą się tam pomieszczenia socjalne dla pracowników szpitala i szatnie. Będzie także hotel na 20 miejsc dla rodzin pacjentów (szczególnie matek hospitalizowanych dzieci) oraz lekarzy przyjeżdżających do wykonania niektórych zabiegów. W nowo wybudowanym obiekcie znajdzie się także miejsce na sale dydaktyczne dla kierunków medycznych, prowadzonych przez bialskie szkoły wyższe.

Planowane jest również dobudowanie piętra nad budynkiem przychodni. – Będzie ono przeznaczone na oddział kardiologiczny: kardiologii zachowawczej i oddział rehabilitacji. W oddziale rehabilitacji na tym poziomie znajdą się łóżka wczesnej rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej – tłumaczy dyrektor szpitala. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2013 r.

Cieplej i ładniej

Ważną i długo oczekiwaną  inwestycją będzie modernizacja szpitala. Planuje się wymianę instalacji i okien, powstanie nowa elewacja. Zamontowane zostaną zestawy solarne i zmieni się sposób zasilania w centralnym ogrzewaniu. Szpital niewątpliwie skorzysta na wyglądzie i wygodzie. Inwestycja przyniesie także korzyści ekonomiczne. Dzięki wprowadzonym zmianom, roczne wydatki na energię cieplną zmniejszą się o 700 tys. zł. Termomodernizacja będzie kosztowała ponad 12 mln zł.

Nowe świadczenia

W najbliższym czasie oferta bialskiego szpitala poszerzy się o wszczepianie endoprotezy stawu kolanowego. – Jesteśmy po przetargu na dostawę implantów. Właśnie wybieramy lekarza specjalistę, który będzie uczestniczył w kilku pierwszych zabiegach. Nie chcemy obciążać pacjentów jakąkolwiek wątpliwością przy pierwszych zabiegach i, mimo że nasi lekarze są w pełni wykwalifikowani do tego typu zabiegów, to jednak przy pierwszych chcielibyśmy, aby ktoś doświadczony je nadzorował – mówi dyrektor D. Oleński.

Na taki zabieg w wielu szpitalach czeka się od 4 miesięcy do 2 lat. A jak będzie wyglądało to w bialskiej placówce?

– Endoprotezoplastyka stawu kolanowego i biodrowego to świadczenia wykonywane w trybie planowym. Istnieje kolejka, do której się trzeba zapisać. Nie mamy w tej chwili jasnej wiedzy na temat tego, jak będzie wyglądał kontrakt na rok 2011 i lata następne. W naszej ofercie zaproponowaliśmy NFZ zwiększenie tego kontraktu, mając na myśli również protezy stawu kolanowego – wyjaśnia dyrektor.

Agnieszka Wawryniuk