Region

Szpital znów na plusie

Szpitalny oddział ratunkowy w Białej Podlaskiej został rozbudowany o pracownię radiologiczną oraz wyposażony w aparat RTG i tomograf komputerowy. Inwestycja kosztowała 1,6 mln zł.

Do niedawna pacjenci, którzy trafiali na SOR i wymagali prześwietleń, byli dowożeni do działu diagnostyki obrazowej znajdującego się na terenie szpitala. Teraz zostaną przebadani na miejscu. Pracownia radiologiczna w szpitalnym oddziale ratunkowym pozwoli na szybsze diagnozowanie i skróci czas pobytu pacjenta na SOR-ze. Modernizacja oraz zakup sprzętu były możliwa dzięki środkom własnym szpitala i dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego województwa lubelskiego.

– Rozbudowa infrastrukturalna została wykonana w systemie patio. Kosztowała 1,6 mln zł. Pan marszałek dofinansował nam zakup aparatu RTG, dokładając 1 mln zł, i tomografu komputerowego. Dotacja na drugie urządzenie wyniosła 3,5 mln zł. Trafi ono do działu diagnostyki obrazowej. Tomograf, z którego dotychczas korzystano, będzie przeniesiony do pracowni na SOR-ze.

 

Więcej pacjentów

Prezentacja nowego sprzętu była połączona z konferencją, podczas której dyrektor bialskiego szpitala przedstawił obecną sytuację finansową placówki.
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej w 2023 r. odnotował wzrost przychodów o 25%. Ubiegły rok zakończyliśmy na poziomie 411 mln zł, co oznacza, że zarobiliśmy 100 mln zł więcej niż w 2022 r. Uzyskane pieniądze przeznaczyliśmy na leczenie pacjentów oraz inwestycje – wskazywał dyrektor WSS Artur Kozioł.

Poinformował, że w 2023 r. w bialskim szpitalu odnotowano 38,5 tys. hospitalizacji. – Nastąpił wzrost o 5,5 tys. w porównaniu do rekordowego 2019 r. To oznacza, że o 5,5 tys. pacjentów więcej z regionu mogło dostać się na nasze oddziały, przejść niezbędne zabiegi i operacje czy skorzystać z hospitalizacji z pełnym dostępem do całego obszaru diagnostycznego – podkreślał szef placówki. Mówił też o zwiększonej dostępności pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ich liczba wzrosła o 21 tys.

 

Wyrównywanie poziomu

– Ubiegły rok budżetowy zakończyliśmy z wynikiem finansowym wynoszącym ok. 5 mln zł. Odbudowaliśmy nasze kapitały po stracie finansowej z 2022 r. Zadziałały plan naprawczy i zmiana zarządzania finansami w szpitalu. Dziś możemy korzystać z tych pieniędzy. Przykładem jest właśnie rozbudowa SOR-u. Podpisaliśmy umowę na budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego. To inwestycja urzędu marszałkowskiego. Jej koszt to 7,6 mln zł – poinformował A. Kozioł. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z Polskiego Ładu i z wkładu własnego budżetu województwa lubelskiego. – To dla nas ważna i strategiczna inwestycja, która uwolni kolejne łóżka na oddziałach – zaznaczył dyrektor A. Kozioł.

– Takie szpitale jak bialski są istotnym uzupełnieniem szpitali klinicznych i wojewódzkich w Lublinie. Naszym marzeniem jest, by działały one na tym samym poziomie. Tu także muszą być świetni fachowcy, najnowocześniejszy sprzęt i odpowiednia ochrona zdrowia – podsumowywał marszałek województwa Jarosław Stawiarski.