Opinie
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Sztuka innego spojrzenia

Chcesz przekonać się, jakim będziesz rodzicem, gdy zacznie dorastać twoje dziecko, lub jak postąpiłbyś, będąc w cudzej skórze?

Do bycia rodzicem nikt nie przygotowuje. Wychowując swoje dzieci, dorośli najczęściej opierają się na własnych doświadczeniach. Ale co w przypadku, gdy nie były one najlepsze lub nie przystają do dzisiejszej, tak odmiennej rzeczywistości? Współczesna pedagogika kreśli wiele teorii i podsuwa liczne rozwiązania konkretnych problemów wychowawczych. Jednak sama teoria to za mało, a wprowadzenie jej w życie wcale nie jest takie łatwe. Pomocna może być Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - ogólnopolski projekt w formie warsztatów. Prowadzące je w siedleckiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej psycholog, logopeda Agnieszka Dmowska oraz pedagog Małgorzata Goławska zgodnie mówią, że dla rodziców szczególnie ważna jest umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji czy potrzeb własnych, a także dzieci.

– Radzenie sobie z emocjami to dziś chyba najczęstszy problem, ponieważ bywają one bardzo intensywne, trudne w odbiorze, a z nich wynikają określone zachowania – podkreśla A. Dmowska.

 

Każdy temat ważny

Z zajęć mogą skorzystać nie tylko rodzice, ale też nauczyciele, wychowawcy szkolni i przedszkolni. Powody, dla których to mama lub tata zgłaszają się do poradni, jest wiele. – Jedni chcą pogłębić swoje umiejętności wychowawcze, inni przychodzą, gdy pojawiają się problemy lub zostają one ujawniane w trakcie prowadzonych w poradni badań i konsultacji – tłumaczy A. Dmowska. – Wtedy w trakcie rozmowy dowiadują się, że istnieje forma warsztatów dla rodziców, podczas których mogą pomóc i sobie, i swojemu dziecku – dodaje.

Zakres tematów, jakie zostają poruszone w ramach Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, jest bogaty i różnorodny, ale przede wszystkim odpowiadający na najczęstsze wątpliwości wychowawcze rodziców. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł