Kultura
Źródło: MS
Źródło: MS

Sztuka w naczepach

W piątkowe popołudnie i wieczór, 14 maja, siedlczanie mogli obejrzeć wystawę prac fotograficznych, malarskich i rzeźbiarskich zorganizowaną przez nieformalną grupę „Ławeczka”.

Pierwsza wspólna akcja osób skupionych w grupie została zorganizowana pod hasłem „Sztukanoc”, a ogromny udział w jej przeprowadzeniu, poza skupionymi wokół inicjatywy „Ławeczki”, miał Mariusz Woszczyński, dyrektor siedleckiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Ideą przedsięwzięcia było przedstawienie różnych form wypowiedzi plastycznej, a miejscem prezentacji stał się plac gen. Sikorskiego.

Według tej koncepcji stworzono Galerię Jednej Nocy, która mieściła się w naczepach do przewożenia towarów, ustawionych w centrum miasta. W pięciu z nich można było zobaczyć prace artystów związanych z Siedlcami: Pawła Borkowskiego, Iwony Miłobędzkiej, Tomasza Nowaka, Michała Pikuli, Aleksandra Rykały, Krzysztofa Sójki, Marcina Sutryka, Macieja Tołwińskiego i Piotra Tołwińskiego.

Taka forma prezentacji prac miała za zadanie uwrażliwienie społeczeństwa na sztukę, a zarazem wyjście z nią poza mury muzeów i galerii. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło o 20.00. Dokonali go prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz wiceprezydent Jarosław Głowacki.

Podczas trwającej do północy „sztukanocy” twórczość członków „Ławeczki” obejrzało mnóstwo osób. Jedni przyszli na wystawę, bo dowiedzieli się o niej z mediów lub od znajomych, inni, ponieważ byli akurat na spacerze lub wracali z pracy. Zainteresowanie siedlczan świadczy o tym, że była to „trafiona” impreza.

Magdalena Szewczuk