Sztuka w piwnicy
Wystawę „Międzyrzec Podlaski – nasza historia” przez kilka tygodni obejrzało ponad tysiąc osób, które wpisywały się w wyłożonej księdze pamiątkowej. Zachęceni przez ks. J. Brzozowskiego parafianie chętnie odwiedzali muzeum po Mszy św. Przychodzili również inni mieszkańcy. Nie zabrakło oczywiście młodzieży oraz dzieci szkół miejskich i gminnych. Piwnica plebanii jest doskonałym tłem dla eksponatów, które można oglądać w wyjątkowym klimacie dawnych czasów. Wystawa obejmowała okres do 1945 r. i została podzielona na trzy odrębne kategorie. Pierwsza wiązała się z wykopaliskami archeologicznymi, które prowadzono na terenie miasta. Były to eksponaty ze zbiorów Czesława Wrzoska, miejscowego miłośnika archeologii. Druga kategoria zawierała zbiory dotyczące służb mundurowych. Trzeci element wystawy stanowiły stare dokumenty i fotografie, metryki urodzenia i akty zgonu.
Stowarzyszenie przez ponad rok przygotowywało się do wystawy, gromadząc przedmioty darowane lub użyczane przez osoby dysponujące takimi pamiątkami. Wystawa była tylko pierwszą częścią tego, co miłośnicy historii chcą pokazać Międzyrzeczanom. Członkowie stowarzyszenia już planują kolejną ekspozycję. Ma być ona poświęcona historii międzyrzeckiej edukacji. Marzeniem miejscowych wielbicieli historii jest jednak stworzenie prawdziwego muzeum, gdzie przez cały czas będzie można oglądać stare przedmioty dokumentujące historię Międzyrzeca.
Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego jest młodą organizacją. Powstało w marcu 2009 r., skupia 21 członków. Jego głównym celem jest zainteresowanie mieszkańców historią Międzyrzeca, m. in. dzięki zgromadzonym przedmiotom, dokumentom i fotografiom o charakterze historycznym. Wystawa jest pierwszym przedsięwzięciem stowarzyszenia.
BZ