Szukają smakołyków
To już 15 edycja cieszącego się dużą popularnością przedsięwzięcia, skierowanego zarówno do producentów indywidualnych, jak i przedsiębiorców z Mazowsza. W dotychczasowych konkursach w sumie wzięło udział 1,6 tys. uczestników. – Wręczyliśmy już 198 laurów i 68 wyróżnień. Przyznane przez nas wyróżnienie to potwierdzenie, że nagrodzony produkt jest wysokiej jakości, a konsumenci chętnie wybierają produkty nagrodzone laurem marszałka. Zachęcam do udziału również w tym roku. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe w postaci sprzętu AGD oraz ogrodniczego – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Dla kogo?
Kandydatów” na produkt roku 2021 mogą zgłaszać zarówno firmy komercyjne, jak i podmioty oraz organizacje wytwarzające żywność na mniejszą skalę: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne, osoby fizyczne. Co ważne – trzeba udokumentować swoją działalność certyfikatami, dyplomami lub zaświadczeniami potwierdzającymi np. prezentację produktu na targach, wystawach, imprezach lokalnych i regionalnych. Zgłoszony produkt powinien być powtarzalny, tak by można go było promować przy różnych okazjach.
Producenci żywności będą oceniani w dwóch grupach: przedsiębiorcy oraz producenci indywidualni. Ci pierwsi będą rywalizować w czterech kategoriach: wyroby pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napoje i inne. Natomiast producenci indywidualni będą rywalizować w ośmiu dziedzinach: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, ryby i przetwory rybne, owoce i warzywa oraz przetwory owocowe, warzywne i pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody oraz napoje (alkoholowe i bezalkoholowe).
Liczy się jakość, skład i smak
Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jeden produkt w danym roku. Przy ocenie pod uwagę będą brane przede wszystkim: wysoka jakość, smak i walory estetyczne, kultywowanie i popularyzowanie mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalność i innowacyjność w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa oraz promocji mazowieckiej żywności. – Konsumenci są coraz bardziej wymagający, stawiają na jakość, zdrowy skład i smak. Coraz większą popularnością cieszy się żywność regionalna oparta na tradycyjnych recepturach. Mazowieccy producenci od pierwszej edycji konkursu udowadniają, jak dobrze potrafią połączyć tradycję z innowacyjnością, zachowując przy tym wysoką jakość i wyjątkowe walory smakowe swoich wyrobów. Dzięki temu konkursowi popularyzujemy rodzimą kuchnię i mazowieckie potrawy, a jak się okazuje – jest się czym chwalić! – zauważa Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Jak zgłosić produkt? Wypełniony formularz należy wysłać pocztą lub mailem. Regulamin i szczegóły inicjatywy dostępne są na stronie www.mazovia.pl.
IZU