Diecezja
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Szukamy rodzin i wolontariuszy!

4 listopada w budynku filii Głównej Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca organizacji Światowych Dni Młodzieży.

W spotkaniu wzięli udział kapłani, władze miasta, liderzy i wolontariusze, którzy od jakiegoś czasu włączają się w przygotowania do tego wielkiego święta. Celem konferencji było przekazanie najważniejszych i najnowszych informacji związanych z ŚDM. Jako pierwszy zabrał głos ks. kanonik Marian Daniluk, dziekan dekanatu Biała-Północ.

W swojej wypowiedzi podkreślał, że ŚDM powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II. Zauważył też, że to przedsięwzięcie cały czas się rozwija i jest coraz bardziej udoskonalane. – W lipcu przyjedzie do nas kilka milionów młodych ludzi, którzy będą tworzyli przyszłość Europy i świata. Niektórzy dopiero teraz dowiedzą się, gdzie leży Polska. Będzie to piękna promocja dla naszego kraju. ŚDM to cenne wydarzenie zarówno dla Kościoła, jak i całego państwa. To święto pokazuje, że Kościół jest ciągle żywy. Będzie to niesamowity powiew wiary i kultury chrześcijańskiej – zapewniał ks. dziekan.

W domu, a nie na hali
W podobnym tonie mówił też ks. Jarosław Rękawek, wicekoordynator rejonu Biała. – Nie mamy tu zbyt wielu zabytków. Nie posiadamy wieży Eiffla ani weneckich kanałów, ale mamy ludzi, którzy zawsze z wielkim sercem przyjmują gości. Chcemy, by zagraniczni pielgrzymi spotkali się z rodzinami, by zobaczyli nasze rodziny, które są pełne miłości i życzliwości. Tu naprawdę mieszkają ludzie z otwartymi dłońmi i sercami, dlatego za pośrednictwem mediów prosimy o współpracę, o zaproszenie pod swój dach młodych przybyszów, którzy przyjadą na spotkanie z papieżem – apelował ks. Jarosław. Dodawał, że ŚDM to szansa na to, byśmy poczuli, że Kościół jest jedną wielką wspólnotą.
Ks. Leszek Mućka, koordynator rejonu Biała, zapowiedział, że młodzi pielgrzymi będą przebywać w naszym regionie od 20 do 25 lipca. Wiadomo, że do Białej Podlaskiej i okolic przyjedzie około 750 osób (z Rosji, Słowacji, Białorusi, Francji i Portugalii). Pielgrzymi będą nocować nie tylko w samym mieście, ale też okolicznych miejscowościach, bowiem gościny udzielą również rodziny z Janowa Podlaskiego, Terespola i Łomaz. – W dalszym ciągu prosimy o przyjmowanie młodych. Zgłoszenia można kierować do swoich księży proboszczów (podając adres i numer kontaktowy). Trzeba przyjąć minimum dwie osoby. Nie chcemy, by pielgrzymi nocowali w halach czy hotelach. Pokażmy im, że Podlasie jest bardzo gościnne – wzywał ks. Leszek.
Rodziny, które zadeklarują przyjęcie pielgrzymów, będą zobowiązane do udzielenia im noclegu i przygotowania śniadań oraz wspólnego spędzenia niedzielnego przedpołudnia.

Z młodymi i dla młodych
Podczas konferencji apelowano także do młodych, by włączyli się w przygotowania ŚDM jako wolontariusze. – Na dzień dzisiejszy pomoc zadeklarowało około 200 ochotników. Mamy też sześciu liderów, którzy odwiedzają szkoły i zachęcają młodzież do pracy w sekcjach artystycznych i logistycznych. ŚDM nie może się odbyć bez udziału młodych. To nasze święto, więc poczujmy się odpowiedzialni i pomóżmy, by przebiegło ono jak najlepiej – wzywał lider Damian Trzpil.
O zaangażowaniu miasta w przygotowania do ŚDM mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.
– Udostępniliśmy lokal z przeznaczeniem na punkt informacyjny. Mieści się on w samym centrum Białej. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. Nie można było wyobrazić sobie lepszej lokalizacji (ul. Brzeska 1, róg pl. Wolności). Na naszej stronie internetowej i w aplikacji mobilnej umieściliśmy zakładkę dotyczącą ŚDM. W pomoc włączą się także lokalne samorządy. Jestem pośrednikiem między tutejszymi księżmi dziekanami i wójtami gmin z powiatu bialskiego. Już dziś trzeba myśleć o kwestiach logistycznych, dotyczących m.in. posiłków i dojazdu do miejsc, w których będą odbywały się spotkania. Te sprawy wymagają współpracy – mówi D. Stefaniuk.
Podczas konferencji ogólnie poinformowano o programie tzw. dni w diecezji. Jeśli chodzi o Białą Podlaską w planach są m.in. wspólne modlitwy, wielki koncert i misterium Męki Pańskiej. Ks. Leszek przypominał też o comiesięcznych spotkaniach w ramach „Przystanku Biała” i o zbliżającym się bezalkoholowym balu andrzejkowym, który został wpisany w przygotowania do ŚDM. Wstępnie informowano także o wyjeździe do Krakowa. Zapisy na spotkanie z papieżem Franciszkiem potrwają do marca.
– Uczestniczyłem w dniach młodzieży organizowanych na Jasnej Górze. To były inne czasy, ale trzeba powiedzieć, że jeśli coś jest solidnie przygotowane, to i dobrze wyjdzie. Jeśli zrobimy to byle jak, wtedy ten czas nie da nam radości. Zróbmy dobrze, abyśmy mieli co wspominać! – podsumował ks. kanonik Andrzej Biernat, dziekan dekanatu Biała-Południe.

AWAW