Aktualności
Źródło: UPH
Źródło: UPH

Szybszy internet dla studentów

Studenci i pracownicy naukowi po wakacjach będą mieli do dyspozycji szybsze łącza internetowe i lepszy dostęp do uczelnianych baz danych.

W Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym, dzięki współpracy z giełdową spółką OPTeam, powstaną dwa nowoczesne data center. Umowę w tej sprawie podpisano 28 czerwca. – Rozwój dostępu do sieci internet oraz e-usług jest odpowiedzią na wyzwania współczesności. Tworzymy nowe standardy warunków kształcenia. Wchodzimy w nową rzeczywistość. Dzięki temu nasi studenci niezależnie czy znajdą się w Siedlcach, Paryżu, Berlinie czy Brukseli, wszędzie będą mieli dostęp do takich samych usług. Zawsze będą u siebie – podkreślił prof. Antoni Jówko, rektor UPH.

Spółka OPTeam wyposaży uczelnię w urządzenia komputerowe oraz oprogramowanie. W dwóch budynkach uniwersytetu powstaną nowoczesne serwerownie w oparciu o przełączniki sieciowe pracujące z prędkością 10Gb/s. W budynkach zostanie zainstalowane 30 serwerów m.in. z oprogramowaniem do wirtualizacji. – Cieszymy się, że przy współudziale naszej firmy studenci i pracownicy naukowi z Siedlec zyskają dostęp do nowoczesnych data center. Sam przez wiele lat pracowałem na uczelni i wiem jak ważne jest zapewnienie sektorowi edukacji dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań. To inwestycja w przyszłość – powiedział Andrzej Pelczar, prezes OPTeam S.A.

Z różnego typu rozwiązań firmy korzysta obecnie około 90 szkół wyższych. Spółka wdrożyła system uwierzytelnienia i autoryzacji oraz oprogramowanie informatyczne usprawniające pracę uczelni m.in. dla Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Z kolei warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego dostarczyła sprzęt i oprogramowanie niezbędne do pracy serwerowi uczelni oraz wdrożyła system informatyczny wspierający prowadzenie prac badawczo-naukowych.

KO