Kultura

Szydełko dla wszystkich

W regionie znane jest powiedzenie: „Hanna koronkami stoi”. Wśród uznanych koronczarek i hafciarek jest Maria Kazimiera Sarnacka, ale rękodziełem tym zajmują się również: Barbara Szmid, Danuta Szaniawska, Leokadia Jawicz i Monika Chudzik.

Jest szansa, że tradycja nie zaginie, bo w listopadzie rozpoczął się cykl warsztatów koronczarskich, które są otwarte dla wszystkich. Zainteresowanie jest spore. Jest to już druga edycja warsztatów rozpoczętych rok temu przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas efektem czterech spotkań były koronkowe ozdoby na choinkę, która stanęła w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. - W ubiegłym roku z zajęć skorzystało ok. dziesięciu osób, natomiast na pierwsze warsztaty w tym roku przyszło aż 30.

Pomysł zrodził się z zapotrzebowania na ten rodzaj rzemiosła. Sama jestem koronczarką, a kiedy robiłam w domu na szydełku, zauważyłam, że młodsza córka podgląda z zainteresowaniem moją pracę – mówi prowadząca warsztaty M. Chudzik z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. – Do koronczarstwa zapragnęły także powrócić mieszkanki gminy – dodaje, przyznając, iż jest bardzo zbudowana tym, że na pierwsze warsztaty przyszły aż trzy pokolenia uczestników i – co ciekawe – młodzieży było tyle samo, ile seniorek. – Starsze panie uczyły dziewczęta, z których większość miała pierwszy raz szydełko w dłoni – mówi M. Chudzik, przyznając jednak, że początki nie były łatwe. Jak opowiada prowadząca zajęcia, panie wyciągnęły szydełka, młodzież z kolei – telefony. – Jednak po godzinie wróciły one do kieszeni, bo zaczęły przeszkadzać na stole. Pozostały natomiast szydełka, nici i rozmowy – zauważa, podkreślając, iż najważniejszy jest wspólnie spędzany czas. – I to się dzieje. Starsi dzielą się z młodszymi swoimi wspomnieniami jesienno-zimowych wieczorów sprzed lat, a oni słuchają z uwagą – mówi.

 

Marzy mi się anioł

Uczestnicy otrzymują bezpłatnie wszystkie materiały do pracy: szydełka, nici, wzory. W trakcie zajęć powstaną świąteczne ozdoby, stroiki, gwiazdki, anioły.

Do GOKiS-u w Hannie przyjechały mieszkanki nie tylko tej gminy, ale też z Różanki w gminie Włodawa. Z okolic wsi Dańce była Brygida Ignatiuk z córką, uczennicą szóstej klasy szkoły podstawowej. – Po raz pierwszy uczestniczyłyśmy w warsztatach koronczarskich, natomiast w 2022 r. we dwie przyjeżdżałyśmy tu  na zajęcia artystyczne „Godzinki dla rodzinki”. Był to cykl sześciu warsztatów dla rodziców z dziećmi w wieku szkolnym lub dziadków z wnukami, na których poznawałyśmy w sposób praktyczny filcowanie, modelarstwo czy garncarstwo – opowiada B. Ignatiuk. Zajęcia z szydełkiem dla niej samej nie były nowością, choć – jak podkreśla – wprawy nie ma, a w rodzinie nikt nie praktykował takich robótek ręcznych. Jej córka szydełko miała w dłoni po raz pierwszy. – Podczas pierwszych zajęć zapoznawałyśmy się z technikami szydełkowania pod okiem seniorek. Teraz w domu same będziemy pracowały nad słupkami i oczkami. Chciałabym wykonać dużego anioła z koronek, tak jak potrafią to robić nasze nauczycielki – dodaje.

Warsztaty koronczarskie w Hannie to okazja do spotkań międzypokoleniowych, integracji lokalnej społeczności, a także spędzenia czasu bez telefonu czy telewizji. Szydełkowanie to zajęcie, które daje dużo korzyści: rozwija umiejętności manualne i poprawia koncentrację. Zajęcia są otwarte dla wszystkich, można zapisać się pod nr. tel. 603-446-871.

Joanna Szubstarska