Aktualności
Szynobusem do stolicy?

Szynobusem do stolicy?

Istnieje szansa na pojawienie się w Międzyrzecu, Białej i Terespolu pociągów i szynobusów Kolei Mazowieckich - powiedział na konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Abramowicz.

Parlamentarzysta niemal od roku walczy o połączenie kolejowe Terespola z Warszawą. Uzyskał już poparcie wielu posłów z regionu, wysyłał listy do marszałka, wszystkich rad gmin i wójtów powiatu lubelskiego.

Władze Lubelszczyzny tłumaczą jednak, że zajmują się jedynie problemami swojego regionu, a nim jest województwo lubelskie. W związku z czym mamy połączenia do Dęblina i Lublina, a nie do Warszawy. Tymczasem większość pociągów z Terespola i Białej Podlaskiej kończy swoje kursy w Łukowie. Aby dostać się do Siedlec, trzeba czekać po kilka godzin, kiedy pociągi z Siedlec do Warszawy kursują co godzinę.

Zdaniem A. Abramowicza, takie rozwiązanie to absurd, zwłaszcza w kontekście przebiegającej przez Podlasie transkontynentalnej linii kolejowej. – Zainwestowaliśmy ogromne pieniądze w remont torów w regionie, dlatego ludzie powinni móc normalnie podróżować do stolicy – podkreślał poseł PiS. – Poza tym Polska jest jedna, nie możemy dzielić jej na księstwo lubelskie i mazowieckie. Władze obu województw powinny współdziałać. Tymczasem zarząd Lubelszczyzny tłumaczy, że wystarczające połączenia gwarantuje PKP Intercity. Jednak są to pociągi pospieszne, na które ze względów ekonomicznych wielu ludzi nie stać – zaznaczył. Przypomniał także, że składy takie nie zatrzymują się na każdej stacji, co ogranicza dostęp mieszkańców do komunikacji. Dlatego jego zdaniem poszerzenie oferty dotychczasowych połączeń bez wątpienia wpłynie na poprawę jakości życia ludzi oraz rozwoju południowego Podlasia.

Dążenia bialskiego parlamentarzysty poparli już prezydent Białej Podlaskiej, starosta bialski, burmistrzowie Międzyrzeca Podlaskiego i Terespola oraz wójtowie 16 gmin. Dodatkowo zebrano trzy tysiące podpisów mieszkańców regionu. Pod apelem do marszałka województwa lubelskiego podpisali się również politycy różnych ugrupowań. Zwrócili się do Krzysztofa Hetmana o sfinansowanie bezpośrednich połączeń osobowych z Białej Podlaskiej do Warszawy. Przejazdy mogłyby realizować szynobusy lub pociągi należące do Kolei Mazowieckich.

MD