Historia
Źródło: W
Źródło: W

Ta, co nie zginęła

Wysiłek kilku pokoleń w walce o niepodległość Polski symbolizowały uroczystości, w trakcie których odsłonięto w Siedlcach pamiątkowy mural oraz odznaczono Krzyżami Wolności i Solidarności kilkunastu działaczy opozycji demokratycznej.

W obchody 100-lecia niepodległości organizatorzy wpisali również walkę, jaką przyszło toczyć przez kilkadziesiąt lat w celu odzyskania suwerenności państwowej. Nie zapomniano również o rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości zorganizowane przez Fundację Gazety Podlaskiej im. prof. Tadeusza Kłopotowskiego, kierowanej przez Tomasza Olko, rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Stanisława, sprawowana w intencji ojczyzny przez proboszcza ks. kan. Adama Patejuka. Podczas liturgii homilię wygłosił ks. kan. Stanisław Chodźko, diecezjalny duszpasterz rolników.

Okolicznościowa grafika upamiętniająca odzyskanie niepodległości powstała z inicjatywy komitetu społecznego. Została wykonana na murze Zakładu Karnego, od strony ul. Świętojańskiej. Powstanie muralu wsparły finansowo siedleckie firmy. Podczas uroczystego odsłonięcia głos zabrali: Maciej Kublikowski – przewodniczący siedleckiego oddziału NSZZ „Solidarności” w latach 1980-1981, Wojciech Kudelski – prezydent Siedlec, Marcin Krzysztofik – dyrektor lubelskiego oddziału IPN i Adam Borowski – działacz opozycji antykomunistycznej. Wszyscy mówcy podkreśli potrzebę upamiętnienia tego wydarzenia w przestrzeni publicznej, aby na co dzień poprzez obraz przypominać o wysiłku, jaki kilka pokoleń Polaków włożyło w dzieło odbudowy państwowości polskiej.

 

Wręczenie odznaczeń

Następnie zebrani udali się do Sali Białej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na początku Dawid Florczak, pracownik lubelskiego IPN, wygłosił wykład „17 września 1939 – sowiecka napaść i propaganda”. Przez wiele lat problematyka ta ze względów politycznych była przemilczana. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia działaczom opozycji antykomunistycznej wręczył Marcin Krzysztofik. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Adam Bobryk, Marek Boruc, Czesław Czyżkowski, Piotr Durakiewicz, Florentyna Rzemieniuk, Jerzy Golbiak, Zygmunt Goławski (senior), Artur Jędrzejewicz, Mirosław Jędrzejewski, Ignacy Kicki, Wiesław Stępnik, Marian Wielgosz, Jakub Zdunek, Zbigniew Zubowski i Hanna Żukowska.

W imieniu odznaczonych podziękowania złożył A. Bobryk, który m.in. powiedział „Nie widzieliśmy innej możliwości, jak doprowadzenie do zmiany systemu, jak odzyskanie wolności i demokracji, jak wywalczenie tego, by na polskiej ziemi nie stacjonowały obce wojska. Dlatego dzisiaj w sposób szczególny chciałem podziękować za to, że pamięta się o tej przeszłości. Jeżeli chcemy budować przyszłość, musimy pamiętać o przeszłości”.

Na zakończenie uroczystości Karolina Karcz-Sołomin, Aleksandra Dąbrowska i Maria Malinowska wykonały wiązankę pieśni patriotycznych. Utwór „Czerwone maki na Monte Casino” zaśpiewały razem z publicznością.

Witold Bobryk