Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Ta pasja to fenomen

18 września na placu przy Muzeum Regionalnym w Łukowie odbył się plener rzeźbiarski, w którym wzięli udział lokalni artyści. Wydarzenie zainaugurowało obchody jubileuszu 50-lecia Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej. 9 października rzeźbiarze zostali wyróżnieni medalami i dyplomami.

Łukowski Ośrodek Rzeźby Ludowej działa od 50 lat. Jego powstanie w regionie bez tradycji rzeźbiarskich było swoistym fenomenem. Jak czytamy w wydanej przez łukowskie Muzeum Regionalne publikacji, prekursorem działalności twórczej był Marian Adamski z Kolonii Sobiska.

Zaczął on rzeźbić, wzorując się na swoim kuzynie Henryku Wierzchowskim – uzdolnionym rzeźbiarzu ośrodka sierpeckiego. Za przykładem pana Mariana poszli jego znajomi i rodzina. W ten sposób „zarażonych” pasją do rzeźbienia przybywało. Łukowski Ośrodek Rzeźby Ludowej szybko rósł w siłę. Dziś skupia nie tylko prekursorów działalności artystycznej, ale także ludzi młodych.

Zarazić młodzież

Prowadzone przez rzeźbiarzy plenery i warsztaty mają na celu przekonanie coraz młodszych mieszkańców powiatu łukowskiego, że rzeźba może stać się pasją życia. 18 września, podczas spotkania w Muzeum Regionalnym, uczniowie łukowskich szkół mieli okazję popróbować swoich sił. Jak wydobyć z kawałka drewna chłopa w czapce czy prostego świątka, pokazywali rzeźbiarze: Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Robert Sadło i inni.

Czas na medale

9 października w sali konferencyjnej urzędu miasta odbyła się uroczystość, podczas której rzeźbiarze otrzymali odznaczenia i dyplomy. Znaczenie ŁSTL podkreślał przedstawiciel zarządu głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie Paweł Onochin. – W Łukowie zaczęła się moja fascynacja twórczością ludową. To jedyny taki ośrodek w Polsce. Fundamentem tego niezwykłego zrzeszenia są ludzie – powiedział. Obecny na sali wicewojewoda lubelski Marian Starownik podkreślał natomiast wagę spotkań rzeźbiarzy z młodymi ludźmi, którzy w przyszłości przejmą pałeczkę. Uroczystości jubileuszowe zakończyły się otwarciem wystawy prezentującej dzieła rzeźbiarzy.


Jubileuszowe odznaczenia

Brązowy medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” otrzymali: Longin Kowalczyk i Mieczysław Zawadzki. Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Zbigniew Kęćko, Krzysztof Osak, Grzegorz Osial oraz Adam Wydra. Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego wręczono: Tadeuszowi Adamskiemu, Krzysztofowi Grodzickiemu oraz Muzeum Regionalnemu w Łukowie. Grzegorz Adamski, Łukasz Brelański, Mirosław Bulik, Piotr Czubaszek, Stanisław Fotyga, Marian Łubianka, Krzysztof Pycka i Robert Sadło odebrali dyplomy przyznane przez marszałka województwa lubelskiego. Dyplom ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymali Czesława Gaja i Agnieszka Szaniawska. Dyplom uznania wojewody lubelskiego z medalem, tytuł „Ambasador Kultury Miasta Łuków” w powędrowały na konto prezesa STL OŁ Mieczysława Gai. Dyplomem uznania wojewody lubelskiego i medalem został wyróżniony Cezary Miazek. Wszyscy otrzymali również Dyplom Powiatu Łukowskiego, który trafił także do dyrektora MR w Łukowie Mariusza Burdacha.

EW