Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Ta wizyta wyda dobre owoce

Słowa „ad limina Apostolorum” można dosłownie przetłumaczyć z łaciny jako „do progów Apostolskich”. Tym mianem określa się oficjalną wizytę, jaką biskupi danego kraju lub obszaru co kilka lat składają papieżowi. Obowiązek ten nakłada na nich prawo kanoniczne.

W dniach 1-8 lutego taką wizytę złożyli biskupi polscy. Obecna wizyta „ad limina Apostolorum” odbyła się po ponad ośmiu latach. Wzięło w niej udział ponad 90 pasterzy Kościoła w Polsce. Poprzednia miała miejsce w listopadzie i grudniu 2005 r.

Wizyta ad limina nie ma charakteru towarzyskiego. To spotkania oficjalne. Podczas swego pobytu w Watykanie biskupi odwiedzali poszczególne urzędy Kurii Rzymskiej i omawiali różne aspekty działalności Kościoła w Polsce. Zostali także przyjęci przez papieża Franciszka, który skierował do polskiego Episkopatu swoje przesłanie.

Program wizyty w Rzymie przewidywał ponadto spotkania na wspólnych liturgiach w czterech rzymskich bazylikach: św. Piotra, św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. Natomiast początkiem wizyty była wspólna modlitwa przy grobie Jana Pawła II. – Papież Franciszek często opisuje różne wydarzenia w trzech słowach. Wizytę polskich biskupów w Rzymie można opisać też trzema słowami: Modlitwa-Bliskość-Wymiana – skomentował to wydarzenie ks Paweł Rytel-Andrianik.

Napięty program

Program pobytu przewidywał odwiedziny watykańskich kongregacji oraz kilkunastu papieskich rad i innych watykańskich urzędów. ...

(xaa)

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł