Sport
MCKSiR Terespol
MCKSiR Terespol

Tablica na 100-lecie PZT

Na korcie miejskim w Terespolu odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego.

Przybyłych na uroczystość, która odbyła się 15 stycznia, przywitał inicjator wydarzenia Piotr Szyszkowski. W swoim przemówieniu przypomniał, że Polacy po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., toczyli wojnę obronną z bolszewikami w latach 1919-1920, a następnie zaczęli organizować struktury sportowe. W 1921 r. został utworzony Polski Związek Lawn Tenisowy, który od 1945 r. przyjął nazwę Polski Związek Tenisowy. Uroczystość mogła się odbyć dopiero teraz, ponieważ na jej przesunięcie miała wpływ pandemia.

W trakcie wystąpienia K. Szyszkowski opowiedział także o genezie tenisa, przypominając, że to dyscyplina arystokratyczna – uprawiali ją królowie Francji wraz ze swoimi dworzanami.

– Tenis zwany był „białym sportem” nie tylko ze względu na biały strój ówczesnych graczy, ale także na symbolikę koloru. Biały oznacza czystość, nieskazitelność… I to właśnie szlachectwo i pewna rycerskość związane są z duchem tenisa – podkreślił K. Szyszkowski. Wspomniał też o zmarłych terespolskich tenisistach: Krzysztofie Reszotniku, Wojciechu Korneluku, Bogdanie Popławskim i Marku Ferensie. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Andrzej Żelazo.

Po uroczystości tenisiści i sympatycy dyscypliny spotkali się w hali Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji na V Regionalnym Turnieju Tenisa Mężczyzn w grze podwójnej. Na zakończenie zawodów radny Paweł Jurkowski wręczył najlepszym parom puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Miłym akcentem turnieju były drewniane puchary wykonane przez Krzysztofa Osaka, rzeźbiarza z Łukowa.

HAH