Kościół
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Tajemnica w Tajemnicy?

Trzecia Tajemnica Fatimska została upubliczniona w 2000 r. ,po beatyfikacji Hiacynty i Franciszka. Coraz więcej ludzi twierdzi jednak, iż ostatnia część maryjnego sekretu ciągle pozostaje wielką niewiadomą.

Dyskusje na temat treści Trzeciej Tajemnicy rozgorzały po publikacji książki zatytułowanej „Czwarta tajemnica fatimska?”. Jej autor, Antonio Socci jest watykańskim dziennikarzem i publicystą. Książkę wydano w 2006 r. we Włoszech, ale do polskich księgarni dotarła ona dopiero teraz. Jak wiemy, ostatnia część przesłania Matki Bożej Fatimskiej dotyczy pokuty i zamachu na papieża. A. Socci twierdzi jednak, że to tylko fragment sekretu. Uważa, że istnieje też niepublikowana część maryjnego orędzia. W swojej książce omawia wydarzenia, rozmowy i polemiki związane z ową Tajemnicą. Szuka również odpowiedzi na pytania dotyczące papieży XX w., odpowiedzialnych za jej przekaz. Jedni widzą w tej książce pogoń za sensacją i niepotrzebne rozbudzanie niepokoju wśród katolików, inni łączą podane informacje z najnowszymi wydarzeniami i słowami papieża Benedykta XVI.

Wielki sekret?

Tematyką Trzeciej Tajemnicy zainspirował A. Socciego włoski pisarz katolicki Solideo Paolini. W jednym z artykułów podawał on argumenty, przemawiające przeciwko oficjalnej wersji sekretu, opublikowanej przez Watykan. S. Paolinii w 2006 r. spotkał się z arcybiskupem Lorisem Francesco Capovilla, byłym sekretarzem papieża Jana XXIII. Hierarcha w sposób pośredni przyznał wtedy, że tak naprawdę istnieją dwa teksty Trzeciej Tajemnicy. Z kolei A. Socci próbował skontaktować się z innymi watykańskimi purpuratami. Szczególnie zależało mu na opinii kard. Tarcisio Bertone, który wraz z kard. J. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł