Diecezja
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Tajemnice miłości

1 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kolembrodzkiej odbył się odpust Nawiedzenia NMP. Uroczystości zgromadziły wielu czcicieli Maryi.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. dr Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin. W głoszonym słowie zaznaczył, że uroczystość odpustowa to nie tylko okazja do proszenia Matki Bożej o wstawiennictwo. To także szansa na zwrócenie uwagi na tajemnice życia Maryi.

– Właściwie przeżywany kult Matki Bożej nie może ograniczać się tylko do wzywania Jej pomocy. Trzeba też Ją naśladować; a życie Maryi można scharakteryzować w trzech łacińskich słowach: fiat, magnificat i stabat – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że Matka Syna Bożego uczy nas, jak zaufać Panu Bogu, jak Go uwielbiać i jak trwać pod krzyżem. Ona pokazuje też, na czym polega tajemnica miłości. – Pamiętajmy, że miłość, którą dajemy drugiemu człowiekowi, zawsze do nas wraca; jeśli jej nie dzielimy z innymi, ona ginie – tłumaczył ks. J. Sereda.

Kapłan mówił również o „kluczach, które uruchamiają miłość”, a bez których życie małżeńskie i rodzinne może się rozsypać. Tłumaczył, że wzajemnych relacji nie da się budować bez częstych rozmów. Za kard. Stefanem Wyszyńskim powtarzał, że czas to miłość. Przypominał, że międzyludzkie więzi buduje się poprzez zwyczajne przebywanie ze sobą. Wzajemne wsparcie i pomoc są bardzo cenne. Kapłan mówił także o roli przebaczenia, na które stać jedynie człowieka pokornego. Na koniec wyjaśnił, że budowanie małżeństwa i rodziny bez Boga zazwyczaj kończy się porażką.

– Miłość nas kształtuje, jeśli ją dajemy innym, ona powraca w momencie, kiedy jej najbardziej potrzebujemy – podsumował ks. J. Sereda.

Uroczystości odpustowe zakończyła procesja eucharystyczna.

Agnieszka Wawryniuk